Bilgi çağı ve modern liderlik teorileri
Information age and modern leadership teories
- Tez No: 332784
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hızlı bir değişim ve dönüşümün hüküm sürdüğü, yaşanılan çağ Bilgi Çağı olarak tanımlanır. Günümüzde geleneksel üretim biçimleri geçerliliğini kaybetmiş, temel ve en değerli sermaye bizatihi bilginin kendisi olmuştur. Bu nedenle günümüzde toplumların karşılaştığı ve gelecekte de karşılaşacakları sorunlar, örgütlerin nitelikli ve çağdaş yönetimleri sayesinde ve bilgiyi kullanarak aşılabilecektir. Bu süreçte örgütleri yöneten liderlerin başarısı, değişen koşullara uyum sağlayabilme, modern yönetim, felsefe araç ve tekniklerini eksiksiz kullanabilme ile yakından ilişkilidir. Bu çalışmada sürekli bir dinamizmin hüküm sürdüğü `Bilgi Çağında? farklı liderlik yaklaşımlarının Bilgi Çağına entegrasyonu üzerinde durulmuştur. Modern örgüt sistemleri değişen koşullara ayak uydurmak için gerekli deneyim, yetenek ve uzmanlığa sahip liderlere belki de önceki yüzyıllarda hiç olmadığı kadar günümüzde ihtiyaç duyarlar. Bu yaklaşımın ışığında ?Bilgi Çağı? kavramı irdelenmiş, ardından Modern Liderlik Yaklaşımları analiz edilmiştir. Daha sonra Bilgi Çağında liderin hangi özelliklerinin ön plana çıktığı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
At the period that called information age, there is a rapid change and transformation. Today, the validity of the traditional modes of production lost, the information itself is basic and has been the most valuable capital itself. For this reason, today and in the future will face the problems faced by communities, organizations, and using the information be overcome through qualified and modern management. The success of this process, the leaders governing organizations, to adapt to the changing conditions of modern management, philosophy, closely related to the use of tools and techniques to complete. In this thesis, a constant dynamism reign 'Information Age' of different approaches to leadership focused on the integration of Information Age. To keep pace with the changing conditions of modern organizational systems necessary experience, skills and expertise, perhaps leaders need today than ever before in previous centuries. In light of this approach is the