Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik bölge sorunu ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
The exclusive economic zone problem in the Mediterranean and avaluation for Turkey
- Tez No: 332799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma ile, Doğu Akdeniz'in hukuki statüsünün, öneminin ve Türkiye Cumhuriyeti için stratejik değerinin ortaya konarak, kıyıdaş devletler ve bölge dışı aktörlerin politika ve uygulamaları incelenmiş olup, orta ve uzun vade gelecek için bölgeye ilişkin stratejiler üretilmesine yardımcı olmak amaçlanmıştır. Münhasır ekonomik bölge, karasularının genişliğinin ölçülmeye başlandığı esas hatlardan itibaren 200 deniz miline kadar olan deniz alanıdır. Uluslararası Hukuka göre münhasır ekonomik bölge sınırlandırması hakkaniyet ilkelerine uygun yapılmalıdır. Sınırlandırmada önem taşıyan bir diğer konu ise adaların varlığıdır. Türkiye ile diğer kıyıdaş ülkeler arasında münhasır ekonomik bölgeye ilişkin herhangi bir deniz sınırlandırması bulunmamaktadır. Türkiye, Doğu Akdeniz'de en uzun kıyı şeridine sahip ülkedir. Tarihi geçmişinden devraldığı miras ve uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları bulunmaktadır. Başbakanlık koordinatörlüğünde; Milli Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve uluslararası hukuk alanında uzman yetiştirmiş üniversitelerin katımıyla bir çalıştay oluşturulması gerekmektedir. Bu çalışmalar sonucunda Türkiye'nin uluslararası hukuka göre hak ve çıkarlarına uygun ulusal Münhasır Ekonomik Bölge haritası ortaya konulması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to assist producing short and long term future strategies related tothe region, by analysing the political approach of the coastal nations and global out-regional actors, and by determining East Mediterranean legal status, importance and its strategic value for Turkey. The exclusive economic zone is a sea area untill 200 nautical miles from the baselines from which the breadth of the territorial sea is measured. In compliance with international law, exclusive economic zone (EEZ) delimination should be made according to the equitable principles. Another significant point in delimination is the existence of the islands. There are no maritime deliminations regording exclusive economic zone (EEZ) in the region between Turkey and other coastal nations. Turkey is the country that has the longest coastal lengh in East Mediterranean Area. It has some definite rights emerging from international law and its historical heritage. With the assistance of Prime Ministerial coordination, a study council should be established by the Üniversities graduates of which are experts on Maritime, Ministry of Defence, Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Transport, Maritime Affairs and Communications, Naval Forces Command, National Intelligence Organization issues and international law. After this study, through such treaties Turkey will be able to assert a national map of Exclusive Economic Zone in Eastern Mediterranean in accordance with its own rights and interests enshrined in international law.