Bir moda ikonu olarak Marilyn Monroe
Marilyn Monroe as a fashion icon
  1. Tez No: 332800
  2. Yazar: NİLÜFAR MOAYERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Performing and Visual Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Marilyn?in efsanevi hayatı bu araştırmada ilk bölümde Hollywood sinemasının kısa tarihi, Amerikan siyasal yaşamından sinema sektörünün nasıl etkilendiğine ve dünyadaki gelişmeler sayesinde Amerikan sinemasının bunlardan faydalanarak nasıl bir ilerleme kaydettiği irdelendi. Sinemanın önemli bir endüstri haline gelişi sırasında, sinemada anlatım tekniklerinin ne kadar önemli olduğunu, modanın nasıl sinemanın ayrılmaz bir parçası haline geldiği araştırıldı. En önemli bölüm olan Marilyn?ın hayatından fikir sahibi olmak için beşinci bölümde kısaca bir bahsettik. Hayatının nasıl bir çelişkiler yumağı olmasından ve bunun ilerisi için modasini, filmlerini nasıl etkilediğine analiz edildi. Altıncı bölümde Radioplane uçak parçaları cilalama fabrikasında bir tanıtım için çekilen fotoğraf sonrasında nasıl aranan bir yüz olması, zamanla kıvırcık ve kestane rengi olan saçlarının platin sarısı saçlara dönüşmesi ve bunu tamamlayan ve sembolleşen Marilyn makyajıyla Norma Jean?den Marilyn Monroe olma sürecini içermektedir. Yedinci bölümde çalıştığı ünlü modacıların üzerinde nasıl bir eki bıraktığı onları nasıl etkilediğinden kısaca bahsederek makyajındaki ve saçındaki incelikler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this research which I gave place to Marilyn?s legendary life, I talked about the brief history of the Hollywood cinema, how the movie industry was influenced from American political life and how the American cinema made progress thanks to the developments in the world. I touched briefly how important are the narrative techniques and how the fashion became an integral part of the cinema while the cinema was becoming a major industry. I mentioned briefly the life of Marilyn to have an idea in the fifth part which is the most important part. I touched briefly how her life is ridden with contradictions and how this affected her fashion and movies. In the sixth part I gave place how she had become a face searched for after a promotional photo taken in the Radioplane aircraft parts polishing factory, the changes in her hair from chestnut curly to platinum blonde over time and the process to be Marilyn Monroe from Norma Jean with the symbolized Marilyn make-up which is complementary. I finished my research mentioning briefly how she affected famous fashion designers she had worked with and the details in her make-up and hair in the seventh part.