Lordozun postür ile ilişkisi egzersizin etkileri
  1. Tez No: 33280
  2. Yazar: HAMİYET YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
88 7. ÖZET Sağlıklı ve fizyolojik lordozu artmış yaş ortalaması 31.6 olan 20 denek üzerinde çeşitli objektif değerlendirme metodları denetiminde yapılan bu çalışmada; postür bozuklukları, lomber bölge fleksibilitesi, lordoz açı değerinin eksternal ve internal ölçümleri ile egzersizin ve doğru postür hissinin kazandırılmasının etkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak lordozlu şahıslarda bel mobilitesinin değiş mediği fakat diğer objektif değerlerin farklı ve artmış olduğu görülmüştür. Egzersizin ve doğru postür hissinin kazandırılma sının lordoz üzerinde olumlu yönde, önemli yararlarının olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 20 healty subjects (mean age 31.6) with varying degrees of lordosis wexei: included in a study to determine whether exercise programme^ and retraining- the kinestetic awareness“for posture aorr~e~(rtiıon7 e f f e c ts the lumbar lordosis or not. Subjects were evaluated both clinically and X-Ray films (The angle of lordosis, and Ferguson LSA ) before and after exercise;, programme», ”" Clinical examinations involved; The assesments o r^öf tur e, lumbosacral fleksibility, strength of the trunk flexor muscles and the external measurements of lordosis. Statistical analysis indicated the exercise programme, and retraining correct posture in lumbar lordosis have no effect on spinal flexibility but influence ether objective i assessments in a positive way.