Arap harfleri ile Türkçe basılmış tıbbi süreli yayınların incelenmesi ve İstanbul kütüphaneleri tıbbi süreli yayınlar toplu kataloğu (1849-1928)
  1. Tez No: 33279
  2. Yazar: GÜLTEN DİNÇ (ÖZKAN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİL SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
-202- IX ÖZET Tez' de 1849-1928 yılları arasında Arap harfleri ile Türkçe silmiş olan tıbbî süreli yayınlar incelenmiştir. Önce konuya gi- } olarak tıbbî süreli yayınların tarihçesi verilmiş, daha sonra her bir yayın; yayınlayan kişi yada kurum, yayın müdürü, yayın *i, yönetim yeri, yayın süresi, yayın günü, matbaası, boyutları, simli olup olmadığı, sayfa ve sütun sayısı, yazarları gibi çeşit- fizik özellikleri ile içerikleri açısından incelenmiştir, Dergi- ? bu yönleri ile incelenirken, İstanbul kütüphanelerinde mevcut rıları ve bu sayıların bibliyografik künyeleri de birlikte veril etir. Ayrıca elde edilen bilgiler ışığında her derginin kısa de rlendirmesi yapılmıştır.. Araştirmahm. en sonunda ise tıbbî süreli çınların alfabe Ve târih sırasına göre listesi ile bu yayınların ıgi konularda olduğunu gösterir bir liste de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
-203- SUMMARY Medical periodicals published in Turkish, in Arabian alphabet between the years 1849-1928 is studied in this thesis. First, a gene ral history of medical periodicals is given, later each periodicals is introduced with its physical and inner specialities j publisher, editor, publishing address, office, period of publish, publishing pe- period, print press, measures dimensions! whether its illustrated or not, number of page and columns, writers are given. The copies aval*", lable of each periodical in Istanbul libraries and the bibliographi cal information are also listed. Utilizing these findings data, each periodical is evaluated and criticized. In the end an alphabetical and chronological list of the periodicals is given. Also a list clas sifying the periodicals according to their subjects is added.