Değişik yaş gruplarında omurganın sagittal eğrilikleri ile baş postürü ve kraniofasial morfoloji arasındaki ilişki
The Relationship between spinsl curvature and head posture, craniofacial morphology in different age groups
- Tez No: 49838
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT GAZİLERLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
II ÖZET Bu çalışmanın materyalini 8, 11, 15 yaşlarındaki 90 kız, 90 erkek toplam 180 bireyden doğal baş postüriinde elde edilen lateral sefalometrik filmler oluşturmaktadır. Doğal baş postüriinün belirlenmesinde, ortopozisyonda rahat ve gerilimsiz bir şekilde ayakta duran bireylerde ayna pozisyonu kullanılmıştır. Torakal vertebranın kifozu (KTPOS) ve lumbal vertebranın lordozu (KLPOS) kyphometer adlı aletten yararlanılarak aynı seansta ölçülmüştür. Materyalimiz cinsiyete göre iki ana gruba; daha sonra yaşa göre 8 yaş, 1 1 yaş ve 15 yaş olmak üzere üçer gruba ayrılmıştır. Yaş ve cinsiyetin doğal baş postürü, kraniofasial morfoloji ve omurganın sagittal eğriliği üzerine etkileri varyans analizi uygulanmak suretiyle araştırılmıştır. Bu analiz sonucunda ölçümlerin cinsiyetten ziyade yaştaki değişimlerden etkilendiği ortaya çıkmıştır. Yaşa bağlı olarak postüral ölçümlerden NSL/OPT, NSL/CVT'nin artış gösterirken, NSL/VER, NL/VER ve FML/VER ölçümlerinin azalma gösterdikleri bulunmuştur. Kraniofasial morfolojiye ait ölçümlerin hemen hemen hepsinin yaşa bağlı olarak artış gösterdikleri gözlenmiştir. Omurganın sagittal eğriliğini belirleyen ölçümlerden CVT/VER, OPT/VER, CVT/EVT, KLPOS ölçümlerinde yaşa bağlı olarak önemli bir azalma saptanmıştır. Omurganın sagittal eğriliği ile baş postürü ve kraniofasial morfoloji arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Korelasyon sonuçlarına göre postüral değişkenler ve morfolojik değişkenlerin omurganın alt kısmının eğriliğini belirleyen ölçümden ziyade, üst kısmının eğriliğini belirleyen ölçümlerle değişik önemlilik düzeylerinde korelasyon gösterdikleri saptanmıştır. Servikal lordoz incelenen postural değişkenlerin hepsi ile ve morfolojik değişkenlerden ön yüz, arka yüz yükseklikleri ve mandibulanın anteroposterior kraniofasial boyutları ile değişik önemlilik düzeylerinde korelasyon göstermiştir. Hem KTPOS hem de KLPOS postüral değişkenlerin hiçbiri ile korelasyon göstermezken,Ill KLPOS'un morfolojik değişkenlerden ön yüz, arka yüz yükseklikleri ve maksillanın anteroposterior kraniofasial boyutu ile korelasyon gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The material of this study consists of cephalometric head films of 180 subjects, 90 males and 90 females, taken at natural head position. In order to determine natural head position, the subjects were requested to stand at rest and in unstrained manner in orthoposition and to look straight into their eyes in the mirror in front of them. Kyphosis of thoracic spine (KTPOS) and lordosis of lumber spine (KLPOS) of each subject were measured with a kyphometer the same day after the radiograph was taken. The material was divided into two groups according to sex, and than each sex group into three subgroups regarding age, age groups being 8, 11, and 15. The effects of age and sex on natural head position, craniofacial morphology, and spinal curvature were investigated by means of variance analysis. The results of these analyses indicated that all measurements were affected more by age than gender. It has been found that three parameters of the postural variables, NSL/VER, NL/VER, and FML/VER, showed a decrease, but two of them, NSL/OPT and NSL/CVT, and almost all of the craniofacial morphological measurements showed an increase as the age increased. It has also been observed that four spinal curvature measurements, CVT/VER, OPT/VER, CVT/EVT and KLPOS, decreased at a statistically significant level with age. A correlation analysis was used to determine whether there was any relationship between the spinal curvature measurements and the measurements regarding head posture and craniofacial morphology. It has been determined by the correlation analysis that postural and morphological variables correlated with the measurements concerning the curve of the upper part of the cervical spine. Cervical lordosis (CVT/EVT) demonstrated significant correlations at varying degrees with all of the postural variables, anterior and posterior face heights, andanteroposterior dimensions of mandible. Neither KTPOS nor KLPOS showed any correlation with the postural variables, but it has been found that there were significant correlations between KLPOS and the measurements of anterior and posterior face height and of anteroposterior dimension of maxilla.