Ürün ve marka tercihinde koku etkisi
Effect of odor on product and brand preference
  1. Tez No: 332810
  2. Yazar: ZERRİN TUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KEMAL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Üretim ilişkileri ve üretim sürecinin küreselleştiği günümüzde, üretim arzı ve tüketici beklentilerinin artışı ile çeşitliliği, geleneksel olmayan,duyuları harekete geçiren ve bilinç altına ulaşan çok boyutlu tetikleyiciler kullanarak, ürünle tüketici arasında etkili algısal bağlar kurmaktadırlar. kokusal tetikleyiciler tüketici davranışları üzerindeki en önemli etmenlerden biridir.'Ürün ve marka tercihinde koku etkisi' isimli bu çalışmanın ilk bölümünde,tetikleyici olarak kokunun ne olduğu,nasıl algılandığı,güdüleri nasıl etkileyebildiği, bilişsel bir süreç sonucunda tutumları,inançları ve davranışları nasıl değiştirebildiği araştırılmıştır. ikinci bölümde ise pazarlama staretejisi açısından tüketici ile bağ ve iletişim kurabilmek için, kokunun mekanlarda atmosferik tetikleyici olarak kullanılması araştırmaları ve uygulamaları incelenmiştir.Son Bölümde ise geleceğin bilişim ve iletişim ortamında, markaların kalıcı olabilmek için ne tür yeni stratejiler ve tetikleyiciler kullanmaları gerektiği ve nasıl duyusal markalama yaratabilecekleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's World,in which process and relations of production are globalized,increased and varied production supply and consumer expectations resulting in greatly intensified competition in markets. Employing untraditional multi dimensional cues to evoke the senses and Access to the subconscious, firms and marketing experts are effectively establishing emotional and perceptional bonds between products and consumers. And olfactory cues are one of the most important factors on consumer behavior. In the first chapter of this thesis,titled'Effect of Odor on Product and Brand Preference' researches that what is an olfactory cue,what is the process of odor perception, how can odors affect motives and change attitudes,beliefs and behaviors through a cognitive process.In the second chapter, it is examined some researches and applications about employing scents as retail atmospheric cues in order to establish a bond and communication with customers in terms of marketing strategy.And the last chapterstudies that, in the future information and communication World,in order to be lasting what sort of novel strategies and cues should the brands use and how can they create a sensory branding for their business.