Dış kaynak kullanımı (Outsourcing) ve hastanelerde dış kaynak kullanımı
Outsourcing (Outsourcing) and outsourcing in hospitals
- Tez No: 332811
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde işletmeler geleneksel yönetim yaklaşımlarını bir kenara bırakmış ve maliyetlerini azaltabilmeleri açısından çağdaş yönetim yaklaşımlarına yönelmişlerdir. Artan rekabet ortamında işletmeler bu yönetim yaklaşımlarını uygulamakta ve bununla birlikte müşteri ihtiyaçlarına daha fazla odaklanmaktadırlar. Dış Kaynak Kullanımı da bu yaklaşımlardan birisidir. Dış Kaynak Kullanımı işletmelerin faaliyet alanı olmadığı işleri uzmanlaşmış firmalara verip, temel yeteneklerine yoğunlaşmaları anlamına gelmektedir. Hastane işletmelerinde Dış Kaynak Kullanımı, kanun hükümleri çerçevesinde hizmet alımı ihaleleri şeklinde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Dış Kaynak Kullanımı ve Hastanelerde Dış Kaynak Kullanımı?nın nedenleri, süreci, fayda ve sakıncaları gibi konular işlenmektedir. Çalışmanın amacı, bu yöntemin kaynak taraması tekniği kullanılarak kamu hastanelerinde sürekli uygulanmakta olan Dış Kaynak Kullanımı?nın doğurduğu olumlu ve olumsuz sonuçların yerli ve yabancı literatür araştırmasıyla ortaya konulmasıdır. Hastane işletmelerinde Dış Kaynak Kullanımı?nın daha çok temizlik, veri hazırlama, güvenlik ve yemek hizmetleri, gibi alanlarda ortaya çıktığı görülmektedir. Hastaneler bu yöntemle sağlık hizmetlerinin sunumuna daha iyi odaklanmaktadırlar. Çalışmada, Dış Kaynak Kullanımı uygulayan işletmelerin ya da kuruluşların, temel yeteneklerine odaklanmaları, hizmetin kalitesini arttırmaları, maliyetlerini düşürmeleri gibi olumlu sonuçların yanında, niteliksiz taşeron firmanın seçilmesi, gizli bilgi ve belgelerin taşeron firma tarafından ele geçirilmesi, taşeron personel üzerindeki etkileri, esnekliğin kaybedilmesi gibi olumsuz sonuçlarında ortaya çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, businesses have put aside the traditional management approaches to reduce transaction costs, have tended to modern management approaches. Organizations implement these management approaches in increasingly competitive environment, in turn they can be more focused on customer needs. Outsourcing is one of these approaches. Outsourcing means intensifying to core competencies of firms by giving the works to specializing enterprises that these works are not activity area of the firm. Outsourcing in the hospitals is used under the provisions of the law in the form of procurement of services. In this study Outsourcing, the reasons of using outsourcing in hospitals, benefits and drawbacks of outsourcing and process of outsoursing are discussed. The aim of the study is to explain, by using the technique of the domestic and foreign literature review, positive and negative outcomes of using outsourcing in public hospitals. Outsourcing is used in hositals mostly areas such as cleaning, data preparing, security and food and beverage services. The hospitals can be focused beter to serve health services via this technique. In the study the firms which use outsourcing, they focus on core competencies, arise service quality and reduce their costs. On the other hand, some negatives such as selecting an unqualified subcontractor firm, to be captured important information and documents by the subcontractor, personnel effects of the subcontractor, to loss flexibility of subcontractor have emerged.