Kadın kozmetik ürün reklamlarının göstergebilimsel yöntem aracılığıyla çözümlenmesi
Analysis of women cosmetic products in semiotic terms
  1. Tez No: 332809
  2. Yazar: SEVİM KAVUKCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KEMAL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Kozmetik ürün reklamları, günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız reklamlar arasındadır. Reklam çözümlemelerinde de göstergebilimden faydalanılmakta, ürünlerin sloganları ya da göstergeleri ise izleyiciye, tüketiciye hissettirdiği duygu, düz anlam, yan anlam ya da dilsel anlamda çeşitli kodlar barındırmaktadır. Bu tez çalışmasında; 2013 Mart-Haziran sayısı olan, Elele, Instyle, New Beauty ve Vogue dergilerindeki kozmetik ürünler, televizyon reklamları, eczane düzenlemeleri ve internet reklamları incelenerek, izleyiciye sunulan, ?kusursuz olma? hissi uyandırdıkları, gösterilen modellerde bahsedilen sorunların (akne, selülit, kırışıklık, vs.) olmadığı, mevsime bağlı olarak değişkenlik gösteren ürünler ve anlamlar (yazın, güneşten koruyan kremler, kışın, soğuktan koruyan kremlerin olduğu gibi) olduğunu, göstergebilimsel çözümleme yöntemi olan Roland Barthes?in dilsel ileti, şifrelenmiş görüntüsel ileti ve şifrelenmemiş görüntüsel ileti anlamında çözümlemesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cosmetic product advertisements are frequently encountered ones in our daily life. Semiotics is exploited in the advertisement analyses, and the feeling felt by the audiences, consumers through the slogans or indicators of the products involve several codes in denotation, connotation or linguistic terms. This thesis study examines the cosmetic products in 2013 March- 2013 June Elele, Instyle, New Beauty and Vogue magazines, television ads, pharmacy regulations and internet ads, and analyzes the fact that the products which are offered to the audiences arouse the feeling of ?becoming perfect?, that the shown models do not have the mentioned problems (acne, cellulite, wrinkles etc.), that they are products and meanings which vary by season (as in the creams which protect from the sun in summer, and creams which protect from the cold in winter) in Roland Barthes? linguistic message, encoded iconic message and de-encoded iconic message which is a semiotic analysis method.