Indicator of experince for mobile data networks
Mobil veri şebekeleri için deneyim öngörüsü
  1. Tez No: 332946
  2. Yazar: OKAN CENGAVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNEŞ KARABULUT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada mobil veri şebekeleri için kullanıcıların yaşadıkları deneyim kalitesini ölçmek adına farklı bir metod önerilmektedir. Literatürde önerilen yöntemler ağırlıklı olarak kullanıcıların deneyimlerine ilişkin görüşlerinin anketler düzenlenerek alınması veya mobil cihazlara yerleştirilen akıllı yazılımlar ile deneyimlerin ölçülmesi şeklindedir. Bu sebeple yapılan çalışmalar örnek küme üzerinden deneyimin bütüne aitmiş gibi konumlandırılması esasına dayanmaktadır. Bu çalışmada bahsedilen yöntemlerden farklı olarak mobil şebekede bulunan sistemsel istatistiklerin kullanılması ve radyo şebekesinin deneyime etkisini hesaplayan bir modelin önerilmesiyle farklı bir hesaplama yöntemi önerilmektedir. Bu sayede sadece belli bir örnek küme değil, servisi deneyimleyen tüm kullanıcılar için bir sonuç elde etmek mümkün olmaktadır. Bu amaçla IoE kısaltması adı altında mobil veri servisleri kullanımlarında deneyimin başarısı ölçülebilir ve hesaplanabilir bir parametre ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, introducing a new way of quality of experience calculation methodology is aimed. A new parameter, indicator of experience (IoE) has been introduced, which is a combination of quantised throughput and acceptability of the user for mobile internet service. Most QoE calculations use mobile client or user perception researches. Differently, network level statistics and radio network modeling is used to calculate IoE. This new approach is then compared with mobile client measurements in order to prove the usability of the approach.