Yaş gruplarında ve toplu yaşanılan çeşitli ortamlarda nazofarenkste A grubu beta hemolotik streptokok taşıyıcılığının araştırılması
  1. Tez No: 33296
  2. Yazar: ORHAN ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
ÖZET Çalışmamızda, nateofarenkste A Grubu Beta Hemolitik Streptokok taşıyıcılığının, yaş gruplarında ve toplu yaşanılan çeşitli ortamlarda saptanması amaçlanmıştır. Yaş gruplarına göre, i»- 6 yaş grubunda (%31) en çok, 18 ve daha yukarı yaşlardaki erişkinlerde ise (%8) an az taşıyıcılık bulunmuş ve sonbahar aylarındaki taşıyıcılık oranı (%3l)f ilkbahar aylarına (%28) göre biraz daha yükseklik göstermiştir. Bu sonuçlar literatür bulgularıyla paralellik göstermektedir. Hastane personeli arasında yapılan çalışmamızda ise çocuk kliniklerinde (%13), erişkin kliniklerine (%8) göre, dahili branşlarda (%13)» cerrahi branşlara (Ş£6) göre ve hastabakıcılarda (%lk), hemşire (%8) ve doktorlara (%if) göre daha yüksek oranlarda taşıyıcılık saptanmıştır. S UMMARY In this study we tried to investigate the carrier rate of Group A Beta Hemolytic Streptococci in various age groups and in certain environments where people live together. According to the age groups the carrier rate was found the most (%31) in the group between if and 6 years old and the least (%8) in the group above 18 years old. In addition, the carrier rate was fo und a little bit higher in the autumn (%3D than in the spring (%28). These findings showed paralellism with then results of the foreign studies. In the study made among the hospital staff the carrier rate in the ones for the elderly (%8). It was also found that the rate was - higher in the nurses and the other attendants (%14) than the doctors (%4). The carrier rate in the internal departments (%13) was also found higher than the surgery departments (%6) in our hospital. 18
Özet (Çeviri)