Kadın genital sisteminde ve yenidoğanlarda B grubu streptokok kolonizasyonu
Group B Streptococcal colonization in female genital system and in newborns
- Tez No: 33297
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Ö Z E T Son yıllarda, gerek erişkinde garaksa yanidoğanlarda yaptığı enfeksiyonlarla dikkati çeken B grubu streptokoklarla ilgili çok sayıda araştırmalar yapılmıştır. Çalışmamızda, çevremizde değişik gruplardaki kadınların genital sistemlerinde bu bakterinin kolonizasyon oranını ve yenidoğanlara bulaşma olasılığını araştırmak amacıyla, 531 olgudan alınan 874 örnek incelendi. Doğum yapan 100 kadında ve bu kadınlardan doğan bebeklerde B grubu streptokok saptanmadı. 12-40 haftalık gebeliği olan 56 kadında $3.57 oranında, jinekolojik yakınmaları olan 274 kadında $2.55 oranında, spiral kullanan 43 kadında $9.30 oranında, 58 genel kadında ise $5.17 oranında vaginal B grubu streptokok kolonizasyonu bulundu. Spiral kullanan kadınlar ile genel kadınlarda B grubu streptokok kolonizasyonu yüksek, geselerde ve jinekolojik yakınmaları olanlarda düşük bulundu. Literatür ile karşılaştırıldığında ülkemizde B grubu streptokokların genital kolonizasyonunun Avrupa ülkeleri, ABD ve Çin'e oranla daha düşük olduğu gözlendi. -30-Group B Streptococcal Colonization in Female Genital System and in Newborns In recent years a lot of studies on group B streptococci with infections in adults and newborns have been conducted. In our study, 874 samples from 531 cases were investigated to determine the colonization rate of this microorganism in genital systems of woman from various groups and contamination risk of newborns. Group B streptococci could not be detected in the speci mens from 100 newborns and their mothers. Vaginal colonization of group B streptococci was found in 3.57% of 56 women with 12-40 weeks grosses, in 2.55% of 274 women with gynecologic complaints, in 9.30% of 43 women using IUCD and in 5.17% of 58 prostitudes. Colonization rate of group B streptococci was found to be high in women using IUCD and in prostitudes, but this rate was low in pregnants and women with gynecologic complaints. When it is compared with literature, genital colonization rate of group B streptococci is lower in our country than Europe, USA and China.
Özet (Çeviri)