Eylem seçiminin limbik sisteme bağlı olarak dinamik sistem yaklaşımı ile modellenmesi
Modelling action selection based on limbic system by dynamical system approach
- Tez No: 333008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN SERAP ŞENGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada duygusal davranışların karar verme süreçlerine etkisini doğrusal olmayan dinamik sistem yaklaşımıyla açıklayan modeller geliştirilmiştir. Geliştirilen modelleri sınamak için duygusal davranışların etkin olduğu bağımlılığın gelişmesi olgusu kullanılmıştır ve modelin nikotin bağımlığının oluşması sürecini doğru olarak betimleyebildiği gösterilmiştir. Bu modelde moleküler düzeyden sistem düzeyine kadar farklı yaklaşımları bütünleştiren bir yöntem kullanılmıştır. Geliştirilen bir diğer biyofiziksel gerçekçi beyin bölgeleri modelinde kullanılan iletkenlik tabanlı sinir hücresi modellerinden oluşan dinamik sistem ile sinir hücrelerinin sergilediği farklı ateşlenme tipleri gerçeklenebilmektedir. Sunulan hesaplamalı modellerden elde edilen sonuçlar literatürdeki örneklerle uyumludur ve farklı bağımlılık tiplerine de uygulanabilir oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study models using non-linear dynamic system approach are developed to explain the effect of emotional behaviors on decision processes. In order to verify the designed models addiction development phenomenon, which is one of the processes where emotional behaviors are effective, is used and it is demonstrated that the model correctly simulates the nicotine addiction stages. In this model, molecular to systems level modelling approaches are integrated. In another biophysically plausible designed model conductance based neuron models are used in a dynamic system to realize different firing patterns of a neuron. The results obtained from these computational models are coherent with the peers from scientific literature and these models can be used to explain different types of addictive behaviors.