4-tolilboronik asit molekülünün titreşimsel spektrumlarının teorik ve deneysel yöntemlerle incelenmesi
The theoretical and experimental investigation of the vibrational spectra of 4-tolylboronic acid molecules
- Tez No: 333030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmamızda 4-Tolilboronik asit molekülünün yapısal ve titreşimsel özellikleri deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Molekülün FT-IR spektrumu 4000-650 cm-1 ; FT-Raman spektrumu 3500-5 cm-1 aralığında kaydedilmiştir. Teorik ve deneysel IR ve Raman spektrumlarının grafikleri çizildi. Gaussian 09 programıyla 6-311++G(d,p) temel setinde B3LYP teori düzeyinde molekülün bağ açıları, bağ uzunlukları, dihedral açıları ve titreşim frekansları hesaplandı ve deneysel değerlerle karşılaştırıldı. Titreşim modlarının işaretlenmesi için toplam enerji dağılımı (TED) VEDA programı kullanılarak hesaplandı. Bu çalışma sonucunda incelediğimiz molekülün geometrik, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin anlaşılmasına kapı açılmıştır. Hesaplanan teorik ve deneysel verilerin birbiri ile uyum içerisinde olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Molecular structure and vibration frequency analysis of 4-Tolylboronic acid were investigated in our study. The molecule was worked an experimentally and theoretically. The FT-IR spectrum of molecule was saved between 4000 cm-1 and 650 cm-1, the FT-Raman spectrum was saved between 3500 cm-1 and 5 cm-1. Theoretical and experimental IR and Raman spectra were drawed. Bond lenghts, bond angles, dihedral angles and vibration frequencies were calculated on the 6-311++G(d,p) basic set, density function theory and B3LYP theory by Gaussian 09 program and their values were compared with experimental values. Total energy distributions (TED) were calculated to find the vibration modes by using VEDA program. In the end of the study, we gain informations about the geometric, physical and chemical properties of the molecule. The calculated theorical results are agreed with the experimental datas.