Information passing within social networks in health
Sağlık sektörüne ait online sosyal ağlardaki bilgi aktarımı
- Tez No: 333042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ÜNEL, DR. CEM ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Son yıllarda online sosyal ağlar, Internet bağlı bilgisayarlar, tablet ve mobil cihazların yaygın kullanımı ile oldukça popüler olmuştur. Sosyal ağ, bireylerin ve organizasyonlarin içinde bulunduğu sosyal bir yapıdır ve arkadaşlık, ortak ilgi alanları, aynı şehirde yaşamak aynı mesleğe sahip olmak gibi farklı ilişki türlerine sahiptir. Online sosyal ağın herhangi bir sosyal ağdan temel farkı, Online bir sosyal ağda iseniz diğer bireylerle yüzyüze iletişiminizin bulunmamasıdır. 1970lerden bu yana hastalık, sağlık problemleri, sakatlık veya salgın içerikli sosyal ağların görevi kullanıcılar arasında bir dayanak noktası oluşturmak ve birbirleri ile paylaşım yaparak sağlık krizlerini atlatmalarında yardımcı olacak bir alan yaratmak olarak açıklanabilir [3]. Bu tezde sağlık sektörü odaklı Online sosyal ağlardaki bilgi aktarımını ve güven ilişkisini inceledik. Bu alanda kullanılabilecek başta eBay, Amazon ve benzeri büyük elektronik ticaret sitelerinde yapılan ilgili tüketici tercihleri tahmini, tüketicileri etkileyen faktörler gibi önemli araştırmalar bulunmaktadır. Bu tezde özellikle doktorsitesi.com adlı Web sitesindeki içeriğe odaklandık. Profesyoneller tarafından yönetilen ve kullanılan bu site sağlık sektöründe Turkiye?de bulunan en geniş çaplı online sosyal ağdır. Bu çalışmada ilgili siteden almış olduğumuz verileri kullanarak sosyal ağlardaki bilgi aktarımı ilişkilerini bu alana uyarlamayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
In recent years, online social networks have become very popular with the vast usage of Internet connected computers, tablets and mobile devices. Social network is a social structure including individuals or organizations and different types of relationships such as friendship, common interests, work, city, etc. The main factor that separates online social networks and social networks is: in the online case, there is no face to face interaction between the nodes of the network. Since the 1970s, the role of social networks in terms of illness, distress, disease and disability; and in understanding how people identify and respond to these crises, has become a mainstay of social and behavioral science research [3]. In this thesis, we investigated trust relationships and information passing in online social networks that focus on health. There is a significant amount of related work in this area conducted on consumer choice prediction, consumer influence factors and information on eBay, Amazon and other early adapter big e-commerce Web sites all over the world. In this thesis, we particularly focused on the content of a Web site called doktorsitesi.com. This is the largest online social network in Turkey related to health that is managed by professionals. We collected data from this domain and investigated how the work on information passing in social networks can be used in this domain.