Sivil toplum örgütlerinin sosyal medyada kullandığı kampanya görsellerinin grafik tasarım yönünden incelenmesi
Examination of campaign in terms of graphic design used by non-governmental organizastions in social media
  1. Tez No: 545057
  2. Yazar: UMUT EFE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde teknolojinin ve internet kullanımının her geçen gün, geçtiğimiz yıllara nazaran artması ve ilerlemesi, dijital pazarlama alanında insanların daha da fazla sosyal medyada vakit geçirmesine ve neredeyse hayatının yarısını sanal ortamda tüketmesine sebep olmaktadır. Hâl böyleyken tanıtım ve pazarlama alanında en çok tercih edilen mecra, kuşkusuz sosyal medya olarak gösterilebilir. Sivil toplum örgütleride sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır ve bu kullanımında grafik tasarımada büyük önem düşmektedir. Bu çalışma sivil toplum örgütlerinin; yardım kampanyaları ve insan sağlığı içerikli sosyal sorumluk projelerinde kullanılan reklam grafiğinin, grafik tasarım yönünden incelenmesini içeren bir çalışmadır.“Sivil Toplum Örgütlerinin Sosyal Medyada Kullandığı Kampanya Görsellerinin Grafik Tasarım Yönünden İncelenmesi”başlıklı bu çalışmanın 1.Bölümde internetin ortaya çıkışı ve gelişimi, sosyal medyanın tanımı ve tarihi, sosyal ağ olan Facebook, Instagram, Twitter ve bu platformlarda oluşturulan projelerin reklam sektöründeki yeri ve önemi, 2. Bölümde sivil toplum kuruluşlarının tanımı, sosyal medya kullanımları, Facebook, Instagram ve Twitter bilgilerine değinilmiş olup 3. bölümde araştırmanın yöntemine 4. bölümde ise sivil toplum kuruluşlarının sosyal medyada kullandığı görseller değerlendirilmiş olup bulgular ve yorumlar yer almaktadır. Çalışma verileri 2017-2019 yılları arasında sivil toplum örgütlerinin sosyal ağlar üzerindeki reklam ve işbirliği projeleri incelenmiş ve tarafımca seçilen sağlık ve yardım kampanya görselleri üzerinden belirlenen kişilere online anket yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Compared to previous years the increase and advancement of technology and internet usage with each passing day causes people to spend more time on social media and consume when that being the case, the most preferred medium in the field of promotion and marketing is undoubtedly social media. Non-governmental organizations are also actively using social media and graphic design is very important in this usage. This study is an analysis of the advertising graphic used in non-governmental organizations' charity campaigns and human health social responsibility projects in terms of graphic design. In the first part of this study which titled“Analysis of Campaign Visuals Used by Non-Governmental Organizations in Social Media in Terms of Graphic Design”explained the emergence and development of the internet, the definition and history of social media, the social network such as Facebook, Instagram, Twitter and the role of projects created in these platforms in the advertising sector, the second part contains the definition of non-governmental organizations, their usage of social media, information about Facebook, Instagram and Twitter, in the third section contains the method of the research and in the fourth section, the visuals used by the non-governmental organizations on social media are evaluated and the findings and comments are given. The data of the study was determined by examining the advertising and cooperation projects of the non-governmental organizations on social networks between 2017-2019 and the results were evaluated with an online questionnaire which applied to designated persons via the health and charity campaign visuals chosen by me.