Meydan düzenlemelerinin kent içi ulaşımına etkisi: Beşiktaş Meydanı örneği
Impact of the regulations on urban transport: Example of Besiktas Square
  1. Tez No: 1000527
  2. Yazar: MEHMET CÜCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜYE İYİNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yıllar içinde kentleşmenin hızla artması ile önceden evlere yakın olan işyerleri, uzaklaşmaya ve bu da kent içi ulaşımı ihtiyacının oluşmasına neden olmuştur. Bu ihtiyacın karşılanması için omnibüs, atlı tramvay gibi araçlarla yapılan; birden fazla insanın tek bir ulaşım aracıyla ulaşımını sağlayan toplu taşıma denilen ulaşım yöntemi ortaya çıkmıştır. Zamanla gelişerek cable car, elektrikli tramvay gibi ulaşım araçlarıyla yapılmaya başlanıp gelişmiştir. Özellikle Sanayi Devrimi'nin gerçekleşmesiyle birlikte ev ve işyerleri birbirinden iyice uzaklaşmaya başlamış ve kent içi ulaşımı talebini sağlamak için otomobil kullanımı artamaya başlamış, taşıt sahipliği artmış ve diğer ulaşım araçları ikinci plana atılmıştır. Artan bu taşıt sahipliği de kent içi trafiğinin artmasına, trafik kazalarına ve çevre kirliliğine neden olmuştur. Artan bu taşıt sahipliğinin neden olduğu sorunları çözmek için toplu taşımaya tekrar önem verilmiş ve otobüs gibi karayolu toplu taşıma araçlarının kullanımı artmıştır. Ancak bu ulaşım araçlarının da karayolu trafiğini arttırması nedeniyle metro gibi alternatif toplu taşıma araçlarına önem verilmiş ve yerel yönetimler tarafından bu kapsamda ciddi yatırımlar yapılmaya başlanmıştır.Toplu taşımaya verilen önemle birlikte, bu sorunu çözmek için yeni yol ağları yapılmaya başlanmış ve bunun sonucunda da yeni kavşak noktaları oluşmuştur. Meydanlar, şehrin önemli noktaları oldukları için hem toplu taşıma ağlarının birleştiği bir aktarma merkezi hem de yol ağlarının kesiştiği birer kavşak noktası haline gelmeye başlamış ve yaya önceliğini kaybetmeye başlayıp ulaşım dışındaki işlevlerini yerine getirememeye başlamışlardır. Son zamanlarda ulaşım dışındaki işlevini kaybeden meydanların; kültürel, sosyal ekonomik, rekreasyon ve estetik işlevlerinin de tekrar öne çıkabileceği kamusal alanlar olabilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Kavşak düzenlemelerinin, kent içi trafiğine ve çevresel olan etkisinin analizinin yapılabilmesi için simülasyon yöntemlerinden yararlanılır. Simülasyon; incelenen sistemin bir bilgisayar modelinde gösterilmesiyle, farklı koşullarda gerçek sistemdeki değişikliklerin incelenmesini sağlayan bir modelleme tekniğidir. Bu sayede yapılması planlanan değişikliklerin uygulanmadan önce nelere yol açabileceğinin önceden görülerek sıkıntı yaratacak durumların belirlenmesini ve sıkıntıların uygulanmadan önce düzeltilebilmesine olanak sağlar. Bu çalışma kapsamında Beşiktaş Meydanı'nda yapılan ve yapılması planlanan düzenlemelerin kent içi trafiğine etkisi incelenmiştir. M7 metro inşaatının tamamlanması ile birlikte Beşiktaş Meydanına raylı sistemlerin de gelecek olmasıyla Beşiktaş Meydanı'nda bir düzenleme yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. İyice kavşak noktası haline gelmiş olan, deniz kısmında yer alan iskeler ile meydan arasındaki yaya-meydan sürekliliği iyice sağlanamamış olan, ayrıca atıl hale gelmeye başlamış olan bir araç üstgeçidi de bulunan Beşiktaş Meydanı'nda raylı sistemlerin gelmesiyle yapılacak olan düzenlemelerde bu sorunların da çözülerek yaya-meydan sürekliliğin sağlandığı bir meydan düzenlemesi yapılması planlanmıştır. Metro inşaatının, arkeolojik kazılar nedeniyle uzaması nedeniyle bu meydan düzenlemesinin iki aşamada yapılmasına karar verilmiştir. İlk aşama 2021 yılında uygulanmış, ikinci aşamada ise 2023 yılında metro inşaatının tamamlanmasıyla uygulanacaktır. İlk önce Beşiktaş Meydanı'ndaki mevcut durumun analiz edilebilmesi için meydanda gözlem yapılarak toplu taşıma duraklarının yeri tespit edilmiş, yaya hareketliliği incelenmiş ve sinyalize kavşakların yerleri tespit edilmiş ve daha sonra bu sinyalize kavşaklarda trafik sayımları yapılmıştır. İlgili kurumlardan sinyalize kavşakların sinyalize planları da alınmış ve mevcut durumun simülasyonda modeli oluşturulup analizi yapılmıştır. 2021 yılında uygulanan proje ile üstgeçit yıkılmış, deniz kısmında bulunan İETT peron alanı taşınmış ve böylece sahil kısmında geniş bir meydan alanı oluşturularak yaya-meydan sürekliliği sağlanmıştır. Ayrıca bu proje ile Beşiktaş Meydanı büyük bir dönel kavşak olarak düzenlenmiştir. 2023 yılında metro inşaatının tamamlanmasıyla, yol aksı metro inşaatının olduğu kısma kaydırılarak Barbaros Bulvarı kısmında da yeni bir meydan alanı daha oluşturulmuş oldu. Metro çıkışı da Barbaros Bulvarı'ndaki bu yeni meydan alanına verilmiş ve tüm karayolu ulaşım araçları da tek bir peron alanı olarak düşünülüp bu peron alanının yaya çıkışı da Barbaros Bulvarı'ndaki bu yeni meydan alanına verilmiştir. Simülasyon yöntemi için gereken veriler olan trafik sayımları, sinyalizasyon süreleri, toplu taşıma bilgileri PTV VISSIM programına işlenmiş ve ve elde edilen bu verilerle mevcut durumun simülasyon yöntemi ile modeli oluşturulup analizi yapılmıştır. Daha sonra meydanda 2021 yılında uygulanan ve 2023 yılında uygulanacak olan projelerin simülasyon yöntemi ile modeli oluşturulup analizi yapılarak mevcut durumla kıyaslaması yapılmış ve kent içi ulaşımına etkisi incelenmiştir. PTV VISSIM yazılımı ile Beşiktaş Meydanı'nın mevcut durumu ile diğer projeler için oluşturulan bu simülasyon modellerinin analiz sonuçları incelenmiş; hız, gecikme, hizmet düzeyi, duruş sayısı, yakıt tüketimi ve emisyonlar gibi parametrelerin karşılaştırmaları yapılmış ve Beşiktaş Meydanı'ndaki değişikliklerin kent içi ulaşımına etkisi incelenmiştir. Son olarak da sonuçlar değerlendirilip önerilerde bulunarak tez çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase in urbanization over the years, previously close to homes, businesses have led to a need for urban transportation. To meet this need, a means of transportation, such as omnibus, horse tramway, and public transport, which allows more than one person to reach with a single means of transportation, have emerged. Over time, the cable car was built and developed by means of transportation such as electric tram. Especially with the event of the Industrial Revolution, houses and businesses have started to get further apart and car use has started to increase, vehicle ownership has increased and other transportation vehicles have been put into second place to ensure urban transport demand. This increased vehicle ownership has caused increased urban traffic, traffic accidents and environmental pollution. Public transportation has been re-emphasized to resolve issues caused by increased vehicle ownership and increased use of public transport vehicles such as buses. However, due to the increased road traffic of these transport vehicles, alternative public transport vehicles such as the metro have been taken care of and serious investments have been made by local governments in this context. With the importance of public transport, new road networks have started to solve this problem and as a result new crossroads have occurred. The squares of wide, spacious areas have become central places where the road networks intersect over time, as the road networks evolve. The traffic of the cars in the square has increased and the pedestrian movement in this public area, which is gradually pedestrian-intensive, has been taken to the secondary stage. With the increase in vehicle traffic, environmental pollution in the squares, especially air and noise pollution, has increased, and consequently, people experience discomfort such as stress, lung disease, cancer, hearing loss. Because the squares are the main points of the city, they are becoming a transit hub where public transport networks are joined and a crossroads where road networks intersect, and they are beginning to lose pedestrian priority and fail to fulfill their non-transport functions. Recently, the fields that have lost their function outside of transport have been studied to become public areas where cultural, social economic, recreation and esthetic functions can also come to the fore. In this context, the challenge designs were started, with wide areas of recreation, where pedestrian mobility was increased by local governments, the pedestrian-challenged relationship was improved, various cultural activities such as concerts and demonstrations were carried out. Simulation methods are used to analyze intersection regulations, urban traffic and environmental impact. The simulation is a modeling technique that allows the examined system to be displayed in a computer model, and to review changes in the actual system under different conditions. This allows the planned changes to be made to be foreseen and to determine the conditions that will cause problems before they are implemented and to be corrected before they are implemented. In this study, the effect of the regulations in Beşiktaş Square and planned to be carried out has been examined. With the completion of the M7 metro construction, there was a need for an arrangement in Beşiktaş Square, with rail systems coming to Beşiktaş Square. A challenge was planned to address these issues by resolving the situation in the construction of rail systems in Beşiktaş Square, a crossroads between the maritime occupations and the square, which has become a thoroughly intersected crossroads and a pedestrian-defying continuum that has not been established, but also has begun to become a discarded crossing. Due to the longer metro construction due to archaeological excavations, this challenge has been decided to be held in two stages. The first phase was implemented in 2021, and the second phase will be implemented by completing the metro construction in 2023. First observed in the square to analyze the current situation in Beşiktaş Square, the location of public transport stops was detected, pedestrian mobility was examined, and the location of the crossroads to the signal was detected, and then traffic counts were performed at these signaling crossroads. The signaling plans of the intersections from the relevant institutions were also taken and the simulation model of the current situation was created and analyzed. The project was implemented in 2021 and the supergate was demolished, the IETT platform area located on the sea side was moved, thus creating a large square area on the beach, ensuring pedestrian-square continuity. In this way, pedestrians arriving in Beşiktaş Square with sea road transport can easily reach the signal to intersections and cross into the village area or the area where the van and taxi were filled, without entering the mess before the IETT platform area was transported. Moreover, Beşiktaş Square is organized as a large turntable intersection with this project. With the completion of the metro construction in 2023, the road axle was moved to the area of the metro construction, creating a new square area on Barbaros Boulevard. The subway exit is also given to this new square area on Barbaros Boulevard and all road transport vehicles are considered to be a single platform area and the pedestrian exit of this platform area is given to this new square area on Barbaros Boulevard. With the project implemented in 2021, pedestrians passing from signal crossroads to the Köyper region or minibus stops can move from signal crossings to the Köyceğer area and the new square area on Barbaros Boulevard without being caught in the crossroads with the underpass within the project to be implemented in 2023. with the project to be implemented in 2023, pedestrian-challenge continuity was provided in a very healthy way. Traffic counts, signalization times, public transport information, which is the data required for the simulation method, are processed into the PTV VISSIM program and are generated and analyzed by the simulation method of the current state. The simulation method and analysis of the projects that were then implemented in the square in 2021 and to be implemented in 2023 were compared to the current situation and the impact on urban transport was examined. The analysis results of these simulation models created for the current state of Beşiktaş Square and other projects with PTV VISSIM software have been reviewed; speed, delay, service level, number of stops, Comparisons of parameters such as fuel consumption and emissions have been made, and changes in Beşiktaş Square have been examined for the effect of urban transport. Finally, the thesis study was completed by evaluating the results and making suggestions.