Nötronlara maruz kalan ZnO:Al ince filmlerde optik modelin incelenmesi
Investigation of optical model of the irradiated ZnO:Al thin films by neutrons
- Tez No: 333044
- Danışmanlar: DOÇ. NİLGÜN BAYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Energy, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Al katkılı ZnO (ZnO:Al) ince filmler soda-kireç cam taşıyıcılar üzerine sol-gel daldırarak kaplama yöntemi ile hazırlanmıştır. Al ile yapılan katkılandırılma üretilen ince filmlerin optik performansını etkilemiştir. Filmlerin optik özellikleri üzerine tavlama sıcaklığının, Al konsantrasyonun ve radyasyonun etkisi incelenmiştir. Nötronlara maruz kalan filmlerin optik performansı incelenmiştir. Işınlanmış ve ışınlanmamış filmlerin optik özellikleri karşılaştırılmıştır. Işınlama sonrasında ZnO:Al ince filmlerin kırılma indisi artmış, fakat sönüm katsayısı azalmıştır. Nötronlarla ışınlandıktan sonra filmlerin optik bant aralığının azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Al doped ZnO (ZnO:Al) thin films were prepared on soda lime silicate glass substrates by sol-gel dip coating technique. The effects of annealing temperature, Al concentration and radiation on optical properties of the films were investigated. Optical performance of the films exposed to neutrons was investigated. Optical properties of irradiated and unirradiated films were compared. After irradiation, refractive index of ZnO:Al thin films increased, but extinction coefficient decreased. After the irradiation by neutrons, decreasing optical band gap of the films was determined.