LNG prosesi incelemesi ve üç farklı LNG depolama ve gazlaştırma tesisi için maliyet analizi değerlendirmesi
Assesment of LNG process and cost evaluation for three different LNG storage and regasification terminals
- Tez No: 333045
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE BERİL TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Enerjiye duyulan gereksinim toplumların refah düzeylerindeki artışa ve teknolojik ilerlemelere bağlı olarak tüm dünyada her geçen gün önem kazanmaktadır. Enerji doğada farklı formlarda bulunmakta olup genel olarak, konvansiyonel enerji kaynakları ve alternatif enerji kaynakları olarak ikiye ayrılmaktadır. Konvansiyonel enerji kaynaklarından olan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) her geçen gün dünya enerji pazarında önem kazanmakta olup yeni doğalgaz rezervlerinin bulunması ve gelişen teknolojiye bağlı olarak deniz aşırı ülkeler arasında LNG ticareti yaygınlaşmaktadır. 2011 yılı itibariyle dünyadaki LNG ticareti, toplam doğalgaz ticaretinin yaklaşık % 32'sini oluşturmaktadır. Dünyada halı hazırda 18 adet LNG ihracatçısı, 25 adet LNG ithalatçısı ülke bulunmakta olup en büyük LNG ihracatçısı ülke Katar, en büyük LNG ithalatçısı ülke ise Japonya?dır. LNG, doğalgaz formunda çıkarıldıktan sonra belli prosesler ile sıvılaştırılıp gemiler vasıtası ile LNG ithal terminallerine getirilip depolandıktan sonra tekrar gazlaştırılarak ana iletim hatlarına gönderilmektedir. Dünyada yaygın olarak klasik LNG ithal terminalleri bulunmakla beraber son yıllarda farklı tip LNG ithal tesisleri de kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, LNG proses basamakları etraflıca ele alınarak safhalarıyla incelenmektedir. Maliyet analizi ana kalemleri ve tesis maliyet analizi parametreleri tanıtıldıktan sonra, klasik karada (onshore) LNG depolama ve gazlaştırma terminali, tuz oyuklarını depo olarak kullanan (offshore-onshore) tesis ve LNG gemisinden dönüştürülmüş denizde - enerji köprüsü (offshore) tesis olmak üzere üç farklı tip LNG ithal terminali maliyet mukayeseli ekonomik analizi yapılmaktadır. Söz konusu üç farklı depolama ve gazlaştırma tesisi için ilk yatırım maliyetleri, işletme maliyetleri ile LNG maliyetleri göz önüne alınarak ulaşılan toplam ürün maliyetleri belirlenmekte ve kendi aralarında kıyaslanmaktadır. Söz konusu mukayeseli maliyet analizi değerlendirmesi çerçevesinde tesislerin birbirlerine göre durumu yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The need for energy is becoming one of the most important issues around the world day by day because of the technological advances and increasing in the levels of well-being of communities. Energy is available in different forms in nature and generally it is categorized as conventional energy sources and alternative energy sources. Liquefied natural gas (LNG) being one of the conventional energy source is gaining importance in the world energy market everyday by finding new natural gas reserves and developing the transportation and regasification of LNG technologies. According to 2011 data, the world?s LNG trade is approximately consisting of 32% of the total natural gas trade. There are 18 LNG exporting countries and 25 LNG importing countries in the world currently and the largest exporter country is Qatar and the largest importer country is Japan. LNG is liquefied by the defined processes after exploration and transferred with some special vessels from liquefaction plant to LNG import terminals which LNG is stored and re-gasify before sending to the main pipeline. Although, there are conventional LNG import terminals used around the world widely, different type of LNG import facilities have been taking place in recent years. After explaining all LNG processes in detail, an economic analysis of three different import terminals are done by comparing fixed capital investments, operating costs, LNG costs and total product costs of these conventional LNG storage and regasification terminal(onshore), salt- cavern storage terminal(onshore) and converted from a LNG vessel (offshore) terminal in that thesis. According to the evaluation of the comparative cost estimation stated above, the situation of three different LNG terminals is analyzed.