Metal katkılı karbon nanotüplerde hidrojen adsorpsiyonu
Hydrogen adsorption on metal decorated carbon nanotube
  1. Tez No: 333056
  2. Yazar: AYNUR ŞENYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN YAVUZ, YRD. DOÇ. DR. ADEM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, yoğunluk fonksiyonel yöntemi ile (8,0) zigzag ve (5,5) koltuk yapılı karbon nano tüplerde hidrojen adsorpsiyon mekanizması incelenmiştir. Karbon nanotüplere 14 adet alkali ve geçiş metali eklenmiştir. Karbon nanotüp-metal yapılarının hidrojen bağlama sayıları ve hidrojen başına bağlanma enerjileri hesaplanmıştir. Hidrojenin bağlanma enerjisinin Sc, Ti ve Y atomu için istenilen değerde olduğu görülmüştür. Metallerin kümelenmesi de incelenmiş ve bütün metallern kümelenme eğiliminde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrogen adsorption on (8,0) zigzag and (5,5) koltuk single wall nanotubes (SWNT)decorated with metals was investigated using a periodic density functional theory (DFT) employing RPBE exchange-correlation functional. 14 alkali and transition metal added to the carbon nanotubes. Number of hydrogen bonding and hydrogen binding energy were calculated. Binding energy of hydrogen for Sc, Ti and Y metal atoms were found to be the desired value. We investigated ?which metals tend to clustering? and all metals did cluster.