10-13 yaş grubu çocuklarda skolyoz insidansı ve egzersiz tedavisinin etkinliği
  1. Tez No: 33308
  2. Yazar: BAĞDAT TEKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Skolyoz, vertebral kolona ait postüral deformltelerden olup tedavi edilmediği taktirde vücudun birçok organlarının fonksiyonlarını ve meto- bolizmayı da bozar. Egzersizin fonksiyonel skolyoz üzerindeki etkilerini araştırmak ve skolyozun erken tebsitinde okul taramalarının rolünü vurgulamak amacı ile yapılan çalışmada 1987 öğretim yılında Şişli ilçesine bağlı ilkokul 4 ve 5. ortaokul 1,11,11. sınıflarda öğrenim gören 10-13 yaş grubundaki toplam 2200 öğrenci gözlem yöntemi kullanılarak taramadan geçirilmiş ve 39 olguda fonksi yonel skolyoz tesbit edilmiştir. Skolyoz açısal değerleri 5 - 38* arasında olan olgulardan,.çocukları tedaviden mahrum etmemek amacı ile 15* kriter alınmış, 15* ve daha büyük açıya sahip olgular çalışma grubuna, 15 den küçük açıya sahip olgular ise kontrol grubuna alınmışlardır. Çalışma grubuna alman olgulara, gövde kaslarının kuvvetini arttırıcı ve postürü düzeltici egzersizler, skolyoza özel egzersizler ve solunum egzer sizlerinden oluşan egzersiz tedavisi yaptırılmış ve aileler skolyoz konusunda bilinçlendirilmiştir. Kontrol grubuna ise düz postürü koruyucu tavsiyeler verilerek gönderil miştir. 6 ay sonra olgular yeniden değerlendirilmiş ve egzersiz tedavisi yapılan çalışma grubunda yapılan tüm değerlendirmelerde belirgin düzelme görülmüş ve egzersiz tedavisinin skolyoz açısal farkı ortalaması X = 11,15 - 4,72 (n=33) (4=12.50, p 0,005 ) olup sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.- 93 - 10-13 yaş grubu çocuklarda skolyoz insidansı 0,0177 olarak bulunmuş, kızlarda bu oran daha yüksek olup, egzersiz tedavisinden faydalanmaları konusunda her iki cins arasıda fark saptanmamıştır. Fonksiyonel skolyoz olguları üzerinde yapılan bu çalışmada, egzer sizin fonksiyonel skolyoz tedavisinde etkin olduğu ayrıca skolyoz tedavisinde başarıyı arttıran en önemli unsurun erken tesbit olduğu ve bu konuda hem ailelerin bilinçlendirilmesi hem de okul taramalarının önemi vurgulanmıştır. SUMMARY Scoliosis a rertebral column postural deformity, ia untreated cases can cause many functional and metabolic disorders. The go«l of. this research was to see the effect of exercises oi functional scoliosis. This was done by surreying 4-5 grades pri mary school students and 1,2,3 grades intermediate school students in the school year of 1987. 2200 students between the ages of 10-13 using the obserration method were surreyed for scoliosis and in 39 patients functional scoliosis was found. Scoliosis cases haring with angles between 15 -38 " exercises were applied} patients haring scoliosis with angles less than 15 were taken as a control group. The cases that were taken in this research strengthening exercises for postural muscles were giren- In addition to that special scoli osis exercises and pulmonary exercises with informing their families about the condition of scoliosis were adrised. For the control group execises were not giren After 6 months both. groups were re- assessed, in the exercises group there was improrement ia tb.e angle of scoliosis while in the control group no difference was noted. This research work wMch was done on cases of functional scoliosis has prored the positire effect of exercises on functional scoliosis ia addition early diagnosis and informing the families about this conditions with surreying the schoals is rery important..
Özet (Çeviri)
10-13 yaş grubu çocuklarda skolyoz insidansı 0,0177 olarak bulunmuş, kızlarda bu oran daha yüksek olup, egzersiz tedavisinden faydalanmaları konusunda her iki cins arasıda fark saptanmamıştır. Fonksiyonel skolyoz olguları üzerinde yapılan bu çalışmada, egzer sizin fonksiyonel skolyoz tedavisinde etkin olduğu ayrıca skolyoz tedavisinde başarıyı arttıran en önemli unsurun erken tesbit olduğu ve bu konuda hem ailelerin bilinçlendirilmesi hem de okul taramalarının önemi vurgulanmıştır. SUMMARY Scoliosis a rertebral column postural deformity, ia untreated cases can cause many functional and metabolic disorders. The go«l of. this research was to see the effect of exercises oi functional scoliosis. This was done by surreying 4-5 grades pri mary school students and 1,2,3 grades intermediate school students in the school year of 1987. 2200 students between the ages of 10-13 using the obserration method were surreyed for scoliosis and in 39 patients functional scoliosis was found. Scoliosis cases haring with angles between 15 -38 " exercises were applied} patients haring scoliosis with angles less than 15 were taken as a control group. The cases that were taken in this research strengthening exercises for postural muscles were giren- In addition to that special scoli osis exercises and pulmonary exercises with informing their families about the condition of scoliosis were adrised. For the control group execises were not giren After 6 months both. groups were re- assessed, in the exercises group there was improrement ia tb.e angle of scoliosis while in the control group no difference was noted. This research work wMch was done on cases of functional scoliosis has prored the positire effect of exercises on functional scoliosis ia addition early diagnosis and informing the families about this conditions with surreying the schoals is rery important..