Tekstil sanayi sektöründe minimum enerji tasarruf potansiyelinin belirlenmesi
Determination of minimum energy saving potential of textile industry sector
  1. Tez No: 333093
  2. Yazar: OĞUZ KÜRŞAT KABAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN ONAYGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tekstil sektörü dünya genelinde büyük öneme sahip olan bir sektördür. Özellikle ülkemizde tekstil sektörü, ihracattaki yüksek payı ve bu sektörün yüksek istihdam olanakları nedeni ile ayrı bir öneme sahiptir. Bundan dolayı tekstil sektöründe enerji verimliliği çalışmaları da ülke ekonomisi açısından önemli bir konuma gelmektedir. Çünkü enerji verimliliği çalışmaları sayesinde üretimdeki birim maliyette sağlanacak çok küçük tasarruflar bile, ülkeler arasındaki rekabette büyük üstünlük sağlayacaktır. Bu nedenle tekstil sektörünün enerji tasarruf potansiyeli belirlenerek, verimlilik çalışmaları arttırılmalıdır. Böylece hem işletmelerin enerji yoğunluğu hem de ülkenin toplam enerji yoğunluğu azalacaktır.Bu çalışmada, tekstil firmalarında anket çalışması yardımıyla Türk tekstil sektörünün alt dalları ile beraber muhtemel minimum tasarruf potansiyelleri belirlenmeye çalışılmıştır. Öncelikle enerji verimliliği ve enerji yoğunluğu gibi temel kavramlar tanıtılarak enerji yoğunluğunun nasıl hesaplandığı anlatılmıştır. Daha sonra Türk sanayinde enerji verimliliği göstergelerinden bahsedilerek Türk sanayisinin profili ve tekstil sektörünün durumu açıklanmıştır. Çalışmanın son kısmında ise bir çok farklı alanda imalat yapan tekstil firmalarının anket çalışması ile enerji yoğunluğu değerleri hesaplanarak aynı alt sektördeki firmalar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca bu firmaların yapmış oldukları enerji verimliliği çalışmalarından bahsedilmiştir. Son bölümde, enerji yoğunluğu değerleri yardımı ile en düşük enerji yoğunluğuna sahip firmalar referans alınıp minimum enerji tasarruf potansiyelleri belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuçta ise yapılabilecek enerji verimliliği çalışmalarından bahsedilerek işletmelere genel öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The textile industry has a huge importance in the entire world. Especially in Turkey, because of having a high share of exports and having high employment opportunities, the textile industry has a special importance. Therefore the energy efficiency investments in textile sector are very important for the economy of the country. Because, savings in the unit costs that will be provided with energy efficiency studies, will provide a great advantage in the competition between developed countries. Therefore the energy saving potential of the textile sector should be determined and productivity studies should be increased. Thus, both the energy intensity of firms as well as the country?s total energy density will decrease.In this study, with the help of energy efficiency survey of textile firms, minimum energy saving potential of Turkish textile sector and its branches is determined. Firstly, by introducing basic concepts such as energy efficiency and energy density are described how to calculate the energy density. Then, mentioning energy efficiency indicators of the Turkish industry, the profile and status of Turkish textile sector is explained. In the last part of study, with the survey of companies that are manufacturing in many different fields, the energy density values of companies are calculated and benchmarkings were made with the sub-sector companies. In addition, the energy efficiency studies which are done by these firms are mentioned. In the final chapter, by using energy density values, the firms that have the lowest energy density values are referenced and by this way the minimum energy saving potentials in textile sector are determined. In conclusion, general recommendations are given for firms by mentioning about energy efficiency processes can be done.