Dişeti kenarı çekilme indeksi'nin güvenilirliği ve geçerliliği üzerine bir araştırma
- Tez No: 33310
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
57 ÖZET Tıpta elde edilen sonuçları matematiğin kesin diliyle ifede etmek için geliştirilen indeksler periodontolojide de geniş bir kullanım alanı bulurlar. Bu çalışmada bu indeksler den biri olan Dişeti Kenarı' Çekilme İndeksi'nin güvenilirliği ve geçerliliği üzerine bir araştırma yapılmıştır. Öncelikle 20 ölçüm çifti üzerinde oklüzal stentsiz ve geliştirilen bir oklüzal stent kullanılarak bu indeksin araştırıcı içi tekrarlanabilirliği araştırılmış ve r:0.98 ile r:0.99 bulunmuştur. Ayrıca hastalara birer hafta arayla üç kez uygulanan diştaşı temizlikleri bir kez uygulanan küretaj ve bu işlemi takiben 5 hafta sonra yapılan kontrol ölçümle rinde oklüzal stentsiz ve oklüzal stentli değerlendirmeler karşılaştırılmış ve fark istatistiksel olarak anlamsız bulun muştur. Bu sonuçlara bağlı olarak DKÇİ'nin güvenilirlik düzeyinin yüksek olduğu, bunun çalışmanın araştırıcı-içi olmasın dan öte indeksin“non invasiv”özelliğinden kaynaklandığı söylenebilir. Bu indeksin geçerliliğinin araştırılması için ise DKÇİ, geçerlilikleri kabul edilmiş olan Dişeti Oluğu Likit Miktarı, Dişeti Oluğu Kanama İndeksi ve Cep Derinliği ölçümleriyle karşılaştırılmıştır. Tedavi aşamaları süresince bazen değişik anlamlılık düzeyleri görülmesine rağmen, tedavinin bütününde bu indeks de diğer üç değerlendirme metodu düzeyinde anlamlı sonuçlar vermiştir. Bunların neticesinde mantıksal ve olgusal yaklaşımlarla DKÇİ'nin hastalığın seviyesini belirlemede değil, hastalığın doğal seyrini veya uygulanan tedaviyle birlikte görülen iyileşmeyi yansıtmada geçerli bir indeks olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
- 58 - SUMMARY The indices that have been developed to describe the medical results with the firm language of mathematics are also used widely in periodontology. The present investigation is concerned with reliability and validity of the“Gingival Margin Recession Index”. Initially, the intraexaminer reproducibility of the index was examined by the way of without occlusal stents and a specially constructed occlusal stent on 20 measurements couples and respectively r=0.98, r=0.99 were found. In addition to these, three scalings and one curettage were done in one weak intervals and the control measurements after 5 weeks with and without occlusal stent were evaluated and the difference was found to statistically insignificant. There fore, it was concluded that Gingival Margin Recession Index was highly reliable and this. reliability was due to it's“non invasive”property than intraexaminer factors. The validity of the index was evaluated by the Sulcus Fluid Flow Rate, Sulcus Bleeding Index and probing depth measurement which are accepted as valid indices. Even though some different significance levels were observed during various treatment stages this particular index produced significant results at the same level as the other evaluation methods. On the bases of topical and case evaluations, it can be concluded that Gingival Margin Recession Index can be used not to diagnose the state of the disease, but it is valid index for reflecting the natural process or the healing seen wih the applied therapy.