Periost ve kemik üzerine yerleştirilen farklı kalınlıklardaki serbest diş eti greftlerinin boyutsal değişim ve klinik sonuçlar açısından karşılaştırılması
Comparison of dimensional changes and clinical results of free gingival grafts placed on periosteum and alveolar bone
- Tez No: 408306
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUD DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapışık dişeti genişliğini arttırmaya yönelik cerrahi operasyonlardan olan serbest dişeti grefti operasyonlarında greft, periost üzerine veya kemik yüzeyine yerleştirilebilmektedir. Çalışmanın amacı, periost ve kemik üzerine yerleştirilen farklı kalınlıklardaki serbest dişeti greftlerinin boyutsal değişim ve klinik sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Alt çene ön bölgede dişeti çekilmesine bağlı yetersiz yapışık dişeti genişliğine sahip (serbest dişeti kenarı ile mukogingival birleşim arasındaki mesafenin 1 mm veya daha az olduğu) toplam 40 defekt çalışmaya alınmıştır. Çalışma kapsamında tedavi edilen 40 bölgenin 20 'sinde SDG alveol kemiği yüzeyi üzerine yerleştirilmiştir, diğer 20'sinde ise periost üzerine yerleştirilmiştir. Plak indeksi(Pİ), gingival indeks(Gİ), sondalama derinliği(SD), klinik ataşman seviyesi(KAS), çekilme derinliği(ÇD), çekilme genişliği(ÇG), rehber-mukogingival birleşim mesafesi, rehberden KAS(relatif ataşman seviyesi), rehber kenarı-dişeti kenarı(relatif dişeti kenar konumu), serbest dişeti grefti kalınlığı, serbest dişeti grefti genişliği ve yüksekliği ve kök yüzeyi örtülme yüzdesi(KYÖY) değerleri operasyon günü cerrahi işlemden önce(T0) ve operasyondan 6 ay sonra (T6) kaydedilmiştir. ÇD, Pİ ve Gİ ölçümlerinde azalma, rehber-MGB ölçümünde artma , KYÖY değerleri periost üzerine SDG yerleştirilen grupta daha fazla olmuştur. SD ölçümlerinde azalma ve SDG büzülmesi kemik üzerine SDG yerleştirilen grupta daha fazla olmuştur. ÇG, rehberden KAS, rehber kenarı-dişeti kenarı ve KAS ölçüm değerlerinde değişimde her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Genel bakılacak olduğunda SDG kalınlığı ile KYÖY arasında bir farklılık bulunmamıştır. SDG kalınlığı arttıkça greft büzülmesi azalmıştır. Hiçbir greftte klinik olarak hareketliliğe rastlanmamıştır. Her iki grupta da klinik olarak başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Grafts are placed on periosteum or bone surface in free gingival graft procedure, which is one of the most common used techniques in order to increase the width of attached gingiva. The aim of this study is to compare dimensional changes and post-operative clinical results of free gingival grafts placed on periosteum and alveolar bone surface in patients with minimum attached gingiva. Free gingival grafts (FGGs) were placed in the lower anterior vestibular region of 40 patients with less than 1.0 mm attached gingiva. FGGs were placed on periosteum in 20 patients and placed directly on alveolar bone surface in other 20 patients. Measurements of plaque index(PI), gingival index(GI), probing depth(PD), clinical attachment level(CAL), recession depth(RD), recession width(RW), guide-mucogingival junction distance, guide-CAL, guide-gingival margin distance, FGG thickness, FGG height and width, percentage of root surface coverage(PRSC) were recorded at the time of tretment day before surgery and 6 months after surgery. The decrease of RD, PI, GI measurement values, increase of guide-mucogingival junction distance values and PRSC values was found higher in the grafts placed on periosteum. There were no significant differences between the groups for RW, guide-CAL, guide-gingival margin distance and CAL. In general, there were no correlation between FGG thickness and PRSC. Graft shrinkage decreased with increasing thickness of FGG. There was no mobility of grafts. There were found successful results in both of the groups and all grafts.