Farklı restoratif materyallerle yapılan post endodontik restorasyonların in-vivo değerlendirilmesi
In-vivo evaluation of post endodontic restorations withdifferent restorative materials
  1. Tez No: 621150
  2. Yazar: SAİT GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AYDIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Endodontik tedavi sonrası uygulanan koronal restorasyon, başarıda önemlidir. Endodontik tedavi sonrası yapılan restorasyonlar, kalan diş dokularının kırılmasını önlemeli, sızıntıyı engellemeli, dişin fonksiyon görmesini sağlamalıdır. Bu çalışmanın amacı kanal tedavili dişlerde farklı restoratif materyallerle uygulanan restorasyonların başarısının in-vivo olarak değerlendirilmesidir. Bu çalışmaya Ocak 2018 ile Ocak 2020 yılları arasında 18-40 yaş aralığında toplam 60 hasta dahil edildi. Hastalar 3 gruba ayrıldı. Birinci grup kompozit ile restore edildi. İkinci grup kısa fiberle desteklenmiş kompozit ile tedavi edildi. Üçüncü grup ise endokron ile restore edildi. Uygulanan restorasyonlar 2 yıl boyunca retrospektif olarak incelendi. Grup 1'de, iki restorasyon da kırık, bir dişte kırık ve iki restorasyonda polisajlanabilir yüzey meydana geldi. Grup 2'de bir restorasyon kırığı, bir dişte polisajlanabilir yüzey görüldü. Grup 3' de ise yüzey özellikleri veya kenar bütünlüğü ile ilgili bir olumsuzluk meydana gelmemiştir.
Özet (Çeviri)
Coronal restoration after endodontic treatment is important for success. Restorations after endodontic treatment should prevent the fracture of remaining hard tissues, leakage and provide tooth functions. The aim of this study is to in-vivo evaluate the success of post-endodontic restorations following the use of different restorative materials . This study included 60 subjects within the range of 18-40 age between January 2018 and January 2020. The patients were divided into 3 groups. First group was restored with conventional composite restorations. The second group was treated with fiber reinforced composite covered with conventional composite resin. The third group was restored with endocrowns. The restorations were prospectively examined for 2 years. In group 1, 2 restorations and 1 tooth fractured and 2 polishable surface was detected on one restoration surface. In group 2, 1 restoration fractured and 1 polishable surface was detected. In group 3, there was no destruction in roughness or marginal integrity. For periodontal evaluation; gingival pocket depth, plaque index, furcal involvement, bleeding index, level of mobility, amount of gingival recession, values were evaluated and no significant difference was found between them (p>0.05). There were no marginal discrepancy and no caries in any of the restorations. Patient satisfaction was evaluated both aesthetically and functionally with visual analog scale (VAS) at the last appointment.