Dopaminin periferik kimoreseptörler üzerine olan inhibitör etkisinin hipoksik ve hiperkapnik gaz karışımları solunumu sırasında incelenmesi
- Tez No: 33312
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÇAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
- 57 - VI. ÖZET Glomus hücrelerinden salgılanan dopaminin; kimoreseptörlere inhiblsyon etkisi ile, solunumun periferik olarak düzenlenmesinde önemli rolü olduğu çeşitli araştırmacılar tarafından ileri sürülmektedir. Araştırmamızda, anesteziye edilmiş kedilere, kan-beyin - 1 -1 bariyerini geçemeyen 20 Ug.kg.dak dozdaki dopamin (i.v.) verildi. Hem normoksik, hem hipoksik hem de hiperkapnik gaz karışımları solutulması sırasında; solunum parametreleri, kan gazları ve sistemik arteriyel kan basıncı üzerine dopaminin etkisi araştırıldı. Dopamin infüzyonundan sonra; gerek normoksi, gerek hipoksi ve gerekse hiperkapnik fazlarında, volley ve volley in terval sürelerinin artmasına bağlı olarak soluk frekansı an lamlı olarak azaldı. Aynı şekilde, dopaminin inhibisyon etki si nedeniyle; frenik sinir integre potansiyeli azalmış, buna bağlı olarak soluk hacminde düşme gözlenmiştir. Ancak, soluk frekansındaki azalma, soluk hacmindeki azalmaya göre daha fazla ve anlamlı bulunmuştur. Dopamin infüzyonundan sonra; hem hipoksik hem de hiperkapnik fazlarda V“ değerlerindeki azalma sonucunda, P^o değerleri anlamlı olarak azalmıştır, p C0”değerleri hafif artmış ve PH değerlerinde ise bir miktar azalma bulunmuştur.. a ö Sistemik arteriyel kan basıncı ise anlamlı olarak artmaktadır.- 58 - Gerek hipoksi, gerekse hiperkapni deneylerinde; düşük dozlardaki dopaminin solunum parametreleri ve kan gazları üzerinde inhibisyon etki göstermesine karşın; sistemik arteriyel kan basıncında eksitasyon etkisi göstermektedir. Dopaminin dozu artırıldığında, solunum parametrelerinde fazla değişiklik meydana gelmemesine rağmen, arteriyel kan basıncı şiddetli olarak artmaktadır. Araştırmamızda dopaminin, hem hipoksik hem de hiperkapnik fazlarda periferik kimoreseptörlerin uyarılma eşiğini yükselttiği, ancak; uyarılmayı tamamen ortadan kaldırmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 59 - VII. SUMMARY It has been proposed by some of the investigators that dopamine, which is secreted from the glomus cells, effect as an inhibitor against chemoreceptors, as to regulate the respiration peripherically. In our study, the anesthetized cats were given a dose -1-1 ' of 20 ug.kg.dak dopamine, via continous i.v. infusion, which can not pass the blood-brain barrier. When the respira tion of the mixture hypoxic and hypercapnic were investigated the effect of dopamine which belongs to respiratory parame ters, the blood gases and systemic arterial blood pressure. Following dopamine infusion, the respiratory frequency were significantly decresed due to increases in both volley and volley-interval duration, concerning all phases, i.e. the normoxic phases, the hypoxic phases and the hypercapnic phases. At the some time, because of the inhibitor effect of dopamine, there observed a decrease in phrenic nerve integ rated potential and also in tidal volume. Nevertheless, the decrease in resipartory frequency were found to be more significant when compared with the tidal volume. After dopamine infusion the value of p 0“ significantly decreased, due to decreasing of V”in both hypoxic and decrease in PH and the systemic arterial blood pressure were a significantly increased.60 - Although, low, doses of dopamine had an inhibitor effect against the parameters of respiration and the blood gases, it had an exitatory effect against systemic arterial blood pressure. However, we did not observe a significant difference in respiration parameters, due to the increasing of the dopamine dose, but this caused a severe increase in the arterial blood pressure. As a result of our study, it has been concluded that dopamine increases the stimulation treshold of peripheric chemoreceptors in both hypoxic and hypercapnic phases, but it does not inhibit the stimulation, completely.