Behaviour of oxytetracycline in two-phase anaerobic cattle manure digesters and its effects on microbial communities
Oksitetrasiklin'in iki fazlı havasız hayvan dışkısı çürütücülerinde davranışı ve mikrobiyal topluluklara etkisi
  1. Tez No: 333123
  2. Yazar: ÇAĞRI AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Energy, Microbiology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Veteriner hekimliğinde kullanılan antibiyotikler, hayvan dışkısından biyogaz eldesi amaçlı işletilen havasız çürütme sistemlerinde rol alan mikroorganizmalar üzerinde inhibitör etkide bulunabilirler. Antibiyotiklerin mikrobiyal çeşitliliğe ve aktiviteye etkilerinin araştırılması, proses ve etkileşimlerin daha iyi anlaşılmasında ve geliştirilmesinde ilerlemelere yol açabilir. Bu çalışmada, yaygın bir antibiyotik olan oksitetrasiklinin (OTC), iki fazlı havasız çürütücülerde sistem performansına, biyogaz üretimine ve mikrobiyal komüniteye etkileri incelenmiş, aynı zamanda sistem içinde hayvan dışkısının asidifikasyonuna dair iyileştirmeler çalışılmıştır.Ön çalışma olarak, hayvan dışkısının asidifikasyonunda en uygun işletme koşulları araştırılmış ve iki fazlı havasız çürütücü sisteminin asidojenik fazında hayvan dışkısının asidifikasyon verimini artırmak için, ticari olarak bulunan hidrolitik enzim karışımı sisteme ilave edilmesine karar verilmiştir. OTC içeren ve içermeyen gübrenin substrat olarak kullanıldığı farklı 2 adet iki fazlı havasız çürütücü sistemi ve bunların kontrolü olarak 2 adet tek fazlı çürütücü karşılaştırmak amacıyla yarı sürekli olarak mezofilik koşullarda 60 gün boyunca işletilmiştir. OTC'nin system performasındaki etkisini görebilmek için çürüme verimi, biyogaz ve UYA üretimleri gibi parametreler karşılaştırılmıştır. OTC varlığında, iki fazlı havasız çürütmek sisteminin tek fazlı sisteme gore daha üstün olduğu sonucuna varılmıştır. DGGE ve FISH sonuçlarından, neredeyse bütün bacteri ve Arkeal türlerin OTC'den olumsuz etkilendiği çıkarılmıştır. DGGE sonuçlarında, asidojenik çürütücülerdeki bakteri çeşitliliğinin ve metanojenik çürütücülerdeki Arkeal çeşitliliğin, tek fazlı çürütücülerden fazla olduğu görülmüştür. FISH sonuçlarında ise, çürüme zamanının sonuna doğru aktiviteleri azaldığından, çürüme zamanının daha çok Firmicutes ve Gammaproteobacteria üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Metajonik aktivitede Methanosarcinales, OTC varlığından nispeten daha olumsuz etkilenmiştir. Metanojen grupların aktivitelerinin OTC varlığında ve yokluğunda metanojenik çürütücülerde tek fazlı çürütücülere oranla daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Antibiotics used in veterinary practice may have inhibitory effects on microorganisms in anaerobic digestion of manure for biogas production as a renewable energy. Defining the effects of antibiotics on microbial diversity and activity can lead to improvements in better understanding of interactions between microbial communities and biochemical processes, thus achieving a more efficient system performance. In this study, inhibitory effects and behaviour of commonly used veterinary antibiotic, oxytetracycline (OTC) on the system performance and biogas production in a two-phase anaerobic digestion of cattle manure was investigated, as well as degree of acidification of cattle manure was improved.As preliminary studies, optimum operational conditions for acidification of cattle manure was investigated and a commercially available hydrolytic enzyme mixture was decided to be added in order to improve the acidification rate of the cattle manure in the acidogenic phase. 2 seperate two-phase anaerobic cattle manure digesters, one operated with non-medicated manure and the other operated with medicated manure, and furthermore, 2 single-phase digesters were operated for comparison in semi-continuous mode for 60 days in mesophilic conditions. Parameters such as digestion efficiency, biogas and VFA production were compared in order to determine the effects of OTC on system performance. In the presence of OTC, two-phase anaerobic digestion was found out to be superior to single-phase digestion. According to DGGE and FISH results, almost all bacterial and Archaeal species were negatively affected by OTC. During the digestion period, DGGE results showed that the bacterial diversity in acidogenic digesters and Archaeal diversity in methanogenic digesters were higher than single-phase digesters. FISH results indicated that the relation between digestion period and the activity of microorganisms were mostly effective on Firmicutes and Gammaproteobacteria. In methanogenic activity, OTC presence was comparatively more effective on Methanosarcinales. The ratios of active methanogenic cells were higher in methanogenic digesters compared to single-phase digesters, both in the absence and presence of OTC.