Evaluation of biogas production as a source of renewable energy through co-digestion of agricultural residues and poultry manure
Biyogaz üretiminin yenilenebilir enerji kaynağı olarak tavuk gübresi ve tarımsal atıklarla oluşturulan birleşik çürütme ile değerlendirilmesi
- Tez No: 333129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK DEMİREL, PROF. DR. TURGUT T. ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye'de alternatif enerji kaynaklarına olan ihtiyaç gözle görülmektedir. Başlıca gelir kaynağının genellikle tarım endüstrisinden sağlandığı düşünüldüğünde, tarımsal kökenli atıklardan ve gübreden biyogaz üretimi Türkiye için avantajlı bir seçenek olarak görülmektedir. Tarımsal kökenli atıklar ve tavuk gübresi anaerobik çürütme yoluyla uygun bir şekilde bertaraf edilirken; temiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan biyogaz sürekli olarak geri kazanılabilir. Tarım sanayi atıklarından yenilenebilir enerji kaynağı olarak biyogaz üretimi; dışa bağımsız, çevre dostu, faydalı bir atık yönetim biçimidir.Biyogaz ısı eldesinde, elektrik olarak, araçlara yakıt olarak ve doğal gaz yerine kullanılabilmektedir.Bu çalışmanın amacı, birleşik çürütme yoluyla tarımsal kökenli atıklardan seçilen ayçiçeği kabuğu ve tavuk gübresinin biyogaz üretim potansiyelinin incelenmesidir. Farklı miktarlardaki hammaddelerle oluşturulan karışımlar hazırlanarak anaerobik koşullarda aşı çamuru ilavesi ile mezofilik laboratuar koşullarında çürütülmüştür.Eğer tavuk gübresi ve tarımsal kökenli atıklarla oluşturulacak birleşik çürütmede biyogaz üretim potansiyeli karışım deneyleri ile belirlenebilirse, tarımsal kökenli atık ve gübre miktarları bilindiğinden bu hammaddelerden üretilecek teorik enerji miktarını hesaplamak mümkün olabilecektir. Elde edilen sonuçlara göre bu hammaddeleri laboratuar ölçekli çalışmalarda ya da daha büyük ölçekli ticari sürekli tarımsal biyogaz tesislerindekullanmak mümkün olabilecektir.Bu çalışma kapsamında, çeşitli oranlardaki ayçiçeği kabukları, tavuk gübresi ve aşı karışımları değerlendirilerek, mezofilik şartlar altında çürütülmüştür. Ancak, güvenilir metan üretimi yalnızca ilk iki denemede elde edilebilmiştir. Bu sonuç büyük ölçüde ayçiçeği kabuklarının düşük orandaki biyolojik parçalanmasına bağlanmaktadır. Bu nedenle ön hazırlık yöntemlerini de içeren ileri çalışmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The need for alternative energy sources for Turkey is obvious. Biogas production via agricultural residues and manure seems to be an advantageous option for Turkey, since the main income is generally provided from the agro industry. Through anaerobic digestion of agricultural residues and poultry manure, wastes will be properly disposed and biogas, which is a clean and sustainable source of energy, will be continuously recovered. As a renewable energy source, biogas production from agro industrial wastes is a useful management option, energy independent and environmentally friendly. Biogas can be usedfor production of heat, electricity, as fuel in vehicles and as a substitute of natural gas.The objective of this study was to investigate the potential of biogas generation via anaerobic co-digestion of the chosen agricultural residue -sunflower residues- and poultrymanure. Mixtures composed of different amounts of substrates were prepared and digested under anaerobic conditions with the addition of inoculum culture (seed sludge), using batch tests under mesophilic laboratory conditions.If the potential of biogas production from co-digestion of poultry manure and agricultural residue can be determined by batch-tests, then it will be possible to calculate the theoretical amount of energy that can be produced from these substrates, since the production amounts of agricultural residue and manure are known. According to the results obtained, it will be possible to use these substrates for the continuous lab scale studies or larger scale commercial agricultural biogas plants.Within the scope of this study, several compositions of sunflower residue, poultrymanure and inoculum mixtures were elaborated and digested under mesophilic conditions. However reliable methane production could be only achieved in the first two trials. This outcome is mainly attributed to the low biodegradability of the sunflower residues thus further studies, including pretreatment methods are recommended.