DNA barcoding of seven hermit crab species(Crustacea:Decapoda) from Turkey with phylogeographic comparisons
Türkiye denizlerinde bulunan yedi keşiş yengeci (Crustacea:Decapoda) türünün genetik kataloğunun oluşturulması ve filocoğrafik karşılaştırması
- Tez No: 333130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türlerin doğru, hızlı ve kesin bir şekilde tanımlanması, tür koruması ve biyolojik çeşitliliğin anlaşılması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Fakat bazı sınırlamalar nedeniyle rutin tür tanımlaması yöntemleri ile tanımlama yapmak taksonomistler için her zaman kolay olmamaktadır. Taksonomistlere düşen yükün hafifletilmesi, tür tanımlama işlemlerinin hızlanması ve bu konuda kesinlik sağlanması için yeni yöntemlere gün geçtikçe daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde başlıca çalışılan metod olarak DNA barkodlama, tür tanımlanması ve tür içi ve türler arası genetik ilişkilerin belirlenmesinde hızlı ve güvenilir bir metottur. Bu çalışmada Türkiye sularında bulunan keşiş yengeci türlerinin barkodlaması ve bu yolla genetik çeşitliliğinin ve türler arası ile tür içi ilişkilerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. DNA barkodlama yöntemi ile Türkiye sularında bulunan yedi farklı keşiş yengeci türünden 46 bireyin genetik çeşitliliği incelenmiş ve mümkün olduğunda genetik veri tabanları ile karşılaştırmalar yapılarak hemTürkiye suları dahilinde hem de dünya çapında karşılaştırılmalar yapılmıştır. İncelenen yedi farklı keşiş yengeci türünden üç tanesinin veri tabanları ile karşılaştırıldığında, kenditürüne özgü bir barkoda sahip olduğu, kalan türlerin ise başka türlerle kesişen veya paylaşılan barkodları olduğu gözlemlenmiştir. Bu türlerin dizileri kullanılarak globalfilocoğrafi karşılaştırılmalar da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Identification of species in a correct, fast and accurate way is essential for understanding species biodiversity and undertaking species conservation action. Due to significant limitations, identification of species with routine identification methods is not always easy for taxonomists. To relieve the hard work on taxonomists, to accelerate the identification process and to make it more accurate, new methodologies are needed. DNAbarcoding, as the main methodology used in this study, is a fast and reliable method for species identification and for determining interspecific and intraspecific relations. Thisstudy aims to undertake the DNA barcoding of hermit crab species living in the Turkish waters and to determine the interspecific and intraspecific relations of these species. In this study, DNA from 46 samples belonging to seven different species were barcoded, and the genetic diversity of these species were evaluated. Also, global comparisons were made with samples taken from genetic databases when available. Three of seven hermit crab species analyzed in this study had unique barcode sequences that are distinct from those found in any other species in the databases. Rest of the species had shared or overlappingbarcode sequences. Using the sequences obtained in this study, global phylogeographic comparisons were made.