Aksaray ili hayvansal atık kaynaklı biyogaz potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of biogas potential from animal waste in Aksaray province
- Tez No: 697083
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAKIRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte insanoğlunun artan enerji gereksinimi, tüm dünyada enerji politikalarını yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Ülkemiz konumu itibariyle güneş, jeotermal, rüzgâr ve biyogaz gibi enerji kaynakları bakımından zengin bir potansiyele sahiptir. Özellikle tarım ve hayvancılık sektörünün yaygınlığı, tarımsal atık ve hayvansal atıklardan biyogaz enerji üretiminin enerji talebini karşılamada kullanılabilir enerji kaynağı olabileceğine işaret etmektedir. Bu araştırmada Aksaray ilinin biyogaz potansiyeli incelenmek amaçlanmıştır. Araştırma verileri, TÜİK ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığından elde edilmiştir. Yapılan hesaplamalar sonrasında Aksaray'ın hayvan gübresi kaynaklı biyogaz üretim miktarı 102 092 700 m3/yıl ve hayvan gübrelerinden toplamda elde edilebilecek elektrik enerjisi potansiyeli 479 835 690 kWh/yıl'dır. Ayrıca çalışmada hayvansal atıklardan elde edilecek biyogazın ısıl değerlerine ilişkin detaylı incelemeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing energy need of human beings with the developing technology has directed energy policies to renewable energy sources on a global scale. Our country has rich potential in terms of energy resources such as solar, geothermal, wind, and biogas due to its location. In this respect, especially the prevalence of agriculture and livestock sector shows that biogas energy production from agricultural and animal wastes can be a usable energy source to cover the energy demands. The purpose of the present study was to examine the biogas potential of the city of Aksaray. The data were provided by TUIK and R. T. Ministry of Agriculture and Forestry in the study. As a result of the calculations, it was found that the biogas production amount of Aksaray that originates from animal manure is 102 092 700 m3/year, and the total electrical energy potential, which can be obtained from animal manure, is 479 835 690 kWh/year. In addition, detailed investigations were also performed in the study on the thermal values of the biogas to be obtained from animal wastes.