Production of biogas through anaerobic co-digestion of ice cream plant wastewater and ice cream production residue
Dondurma fabrikası atıksuyu ve dondurma proses atığının oksijensiz ortamda beraber parçalanması yoluyla biyogaz üretimi
  1. Tez No: 333128
  2. Yazar: MURAT ÖROK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı, dondurma fabrikası atıksuyu ile dondurma proses atığının oksijensiz ortamda beraber parçalanması sonucunda enerji geri kazanımının mümkün olup olmadığının belirlenmesidir. Bahsedilen substratlar kullanılarak metan (CH4) gazı üretiminin değerlendirilmesi amacıyla mezofilik batch reaktörlerde oksijensiz parçalanma testleri laboratuvar şartlarında gerçekleştirilmiştir. Dondurma atıksuyunun tek başına anaerobik parçalanması yoluyla 0.338 L CH4 g-1 KOİgiderilen gibi yüksek bir metan veriminin gerçekleştirilebileceği sonucuna varılmıştır Bu şekilde üretilen biyogazın metan içeriği yaklaşık %70?dir. Dondurma proses atığının tek başına oksijensiz ortamda parçalanması belirli özellikleri nedeniyle uygulanabilir bulunmamıştır. Ağırlık bazında 9:1 oranında karışımı hazırlanan dondurma atıksuyu ve dondurma proses atığının ise, 0.131 L CH4 g-1 KOİgiderilen değerinde metan verimi verdiği gözlenmiştir. Hazırlanan karışımdan oksijensiz parçalanma sonucu elde edilen düşük metan verimi, dondurma proses atığının ihtiva ettiği yüksek sülfat ve yağ/gres konsantrasyonlarına dayandırılabilinir. Dondurma fabrikası atıksuyunun ve dondurma proses atığının değişken pH aralığına ve zayıf tamponlama kapasitesine sahip olması nedeniyle, yeterli miktarda tampon çözelti oksijensiz sistemin sağlıklı ve devamlı bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to determine whether it is possible to dispose of ice-cream production residue (off-spec) and ice-cream wastewater together and to recover energy by anaerobic co-digestion process. Mesophilic batch anaerobic digestion tests were performed under laboratory conditions to evaluate production of methane (CH4) from these substrates. It was found out that it was possible to obtain a high methane yield of 0.338 L CH4 g-1 CODremoved from anaerobic digestion of wastewater alone, with almost 70 % of methane in biogas, while anaerobic digestion of off-spec alone did not seem feasible, due to particular characteristics of the off-spec. When wastewater and off-spec were mixed at a ratio of 9:1 (WW:O) by weight, a methane yield of 0.131 L CH4 g-1 CODremoved could be observed. Lower methane yields for anaerobic co-digestion of wastewater and off-spec could be attributed to high concentrations of sulfate and oil & grease coming from off-spec. Since both ice-cream wastewater and off-spec had variable pH ranges and a poor buffering capacity, adequate amount of buffer must always be present in the anaerobic system to sustain anaerobic degradation.