Numerical modelling of Amasra and Fatsa tsunamis in the Black Sea
Karadeniz bölgesinde meydana gelen Amasra ve Fatsa tsunamilerinin sayısal modellemesi
  1. Tez No: 333135
  2. Yazar: ESRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN MERAL ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Karadenizin iki ayrı bölgesi için iki tarihi tsunami incelenmiş ve kaynak modelleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. 1939 Erzincan Depremi (Ms=8.0, 26 Aralık 1939) ile tetiklenen Fatsa Tsunamisi ve 1968 Bartın Depremi (Ms= 6.6, 3 Eylül 1968) ile tetiklenen Amasra Tsunamisi sismik verileri incelenerek, ulaşılabilen kayıtlar üzerinden kaynak parametreleri belirlenmiştir. Karada ve denizde gerçekleşen bu iki depremin saptanan kaynak parametreleri kullanılarak, tsunami modellemesi NAMIDANCE tsunami simülasyon programı ile gerçekleştirilmiştir. Tsunami dalgalarının oluşumu, dalganın yayılımı, belirlenmiş ölçü noktalarına dalganın varış zamanı ve yüksekliği modelleme çalışmaları sonucunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Two historical tsunamis in the Black Sea have been investigated in this study, employing models obtained from the studies of each event: the Fatsa Tsunami, triggered by the Erzincan Earthquake (Ms=8.0, on 26 December 1939); and the Amasra Tsunami, triggered by the Bartın Earthquake (Ms=6.6, on 3 September 1968). Seismic source parameters of Erzincan and Bartın Earthquakes were investigated on the based of literature and data available for tsunami modeling purposes. In the study, tsunami models from two earthquakes occurred in sea and on land were generated by the NAMIDANCE Tsunami Simulation and Visualization code, using the seismic source parameters. In the Black Sea region, tsunami impact areas were presented by calculating tsunami arriving time, generation of wave, wave propagation and height of wave based on numerical simulation.