Discrete event agent-based simulation
Kesikli olay etmen tabanlı benzetim
  1. Tez No: 333145
  2. Yazar: FATİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.MURAT GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kesikli Olay Benzetimi (KOB) ve Etmen Tabanlı Benzetim (ETB) günümüz benzetim dünyasında kullanılan en popüler iki yaklaşımdır. 1990'ların başında birçok yenilik vadeden bir yaklaşım olarak ortaya çıkan ETB'nin yöneylem araştırması uygulamalarında kullanılabilirliğinin çok fazla olacağı öngörülmekteydi. Sosyal bilimler, ekonomi ve bilgisayar mühendisliği gibi alanlar ETB'yi etkin şekilde kullanarak gelişimine katkıda bulunmaktadır. Ancak ETB'nin yöneylem araştırması alanında kullanımı geniş bir literatüre sahip KOB?un aksine sınırlıdır. Bunun temel nedeni, KOB?da olduğu gibi standart, basit ve anlaşılır yöntemler ile kullanımı kolay yazılımların ETB için yeterince yaygınlaşmamış olmasıdır. Bilindiği üzere benzetimde kilit nokta, basit ve anlaşılır kavramsal model oluşturulması ve bu modelin kullanımı kolay ve esnek bir yazılım ile bilgisayara uyarlanmasıdır. Bu çalışmada, KOB dünya görüşüne sahip Olay Çizelgeleme (Event Scheduling) yaklaşımını benimseyen benzetimcilerin kullandığı basit ve anlaşılır bir yöntem olan Olay Çizgeleme (Event Graph) yönteminin, yeni eklentiler ile geliştirilerek bazı ETB özelliklerini de kapsayacak şekilde yeni bir kavramsal modelleme tekniği olarak kullanılması önerilmektedir. Ayrıca önerilen teknikle oluşturulacak kavramsal modellerin bilgisayara kolayca uyarlanabileceği, nesneye yönelik programlama dili kullanılarak geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir KOB yazılımı olan SharpSim'e bazı ETB özellikleri kazandırılarak basit ve kullanımı kolay bir arayüz geliştirilmiştir. Süreç tabanlı KOB ile varlık (etmen) tabanlı ETB sentezlenerek modeldeki her bir etmen grubu alt model olarak tanımlanmış, etmen gruplarına ait olay çizgeleri oluşturulmuş, etmenlerin birbiri ve çevre ile olan ilişkileri göz önüne bulundurulmuş ve neticede nesneye yönelik programlama dili kullanılarak ?Kesikli Olay Etmen Tabanlı Benzetim? olarak tanımlanabilecek yeni bir melez yaklaşım geliştirilmiştir. Tezin sonunda, uygulanabilirliğinin araştırılması maksadıyla yeni melez yaklaşım ile modellenen ve geliştirilen arayüz aracılığıyla bilgisayara uyarlanan örnek bir benzetim çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Discrete Event Simulation (DES) and Agent-Based Simulation (ABS) are two popular simulation worldviews. ABS is effectively and widely used in disciplines such as the Social Sciences, Economics and Computer Science. In Operational Research (OR) community, ABS is not much in use, unlike DES. One of the reasons for this is that DES has well established standards with strong background. Building a simple and understandable conceptual model and implementing this model with an easy to use and flexible sofware tool are two key points in modelling and simulation. In this study, we demonstrate the use of Event Graphs (EG) for creating ABS models. Modeling with EGs is an easy and understandable method particularly useful for DES modelers who use Event Scheduling (ES) approach. We propose an extention to EG so that they can be also used to create conceptual models for ABS. In addition, some features of ABS are integrated into open source DES library, SharpSim, that is developed by using object-oriented programming language for implementing the new conceptual model into computerized model. Also an easy to use and simple graphical user interface (GUI) is developed for this library. Each agent group is defined as submodels by combining process-based DES and agent-based ABS, agent's event graphs are created, interactions both between agents and environment are taken into consideration and new hybrid approach that can be called“Discrete Event Agent-Based Simulation”is developed by object-oriented programming language. At the final phase of the study, a case study is done by using new conceptual diagramming technique and GUI to explore the feasibility of the new hybrid approach.