Fuzzy approaches to lot-sizing methods and a crisp/fuzzy lot-sizing software tool
Parti büyüklüğü metotlarına bulanık yaklaşımlar ve bir kesin/bulanık parti büyüklüğü yazılım aracı
  1. Tez No: 333144
  2. Yazar: EVREN OLCAYTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP) sistemleri, bir üretim ortamında kaynakların etkin bir şekilde yönetilmesi için şirketler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. MRP sistemleri planlarını oluşturmak için farklı parti büyüklüğü metotları kullanılabilir. Talep miktarları, bir planlama ufku boyunca deterministik olduğunda; sipariş/üretim miktarlarını belirlemek için bu parti büyüklüğü metotlarına ihtiyaç vardır. Tezin ana amaçları: bulanık küme teorisi uygulayarak parti büyüklüğü metotlarını bulanıklaştırmak, kesin/bulanık metotları destekleyen bir yazılım aracı geliştirmek ve bulanık metotları bulanık ortamda test etmektir. Bu kapsamda; Sabit Ekonomik Sipariş Miktarı, Groff?un Marjinal Maliyet, Talep Kadar Sipariş, En Az Toplam Maliyet, En Az Birim Maliyet, Periyot Sipariş Miktarı, Parçalı Periyot Dengelenmesi, Silver-Meal ve Wagner-Whitin metotları bulanıklaştırılmıştır. Bulanık talep ve bulanık maliyetler için üçgensel bulanık sayılar, bulanık sayıların karşılaştırılmasında ise ağırlık merkezi yöntemi kullanılmıştır. Kesin/bulanık metotları destekleyen, Kesin/Bulanık Parti Büyüklüğü Yazılım Aracı (CFLST 1.0) geliştirilmiştir. Üretilen değişik paternli talep ve maliyetler, bulanıklaştırılan metotlar ile çözülmüştür. Birbirinden farklı, bulanıklaştırılan metotların karşılaştırılması değişik üretim ortamlarında gösterilmiştir. Bu çalışma, talep ve maliyetlerin bulanık olduğu MRP sistemlerinde; bulanık mantık teorisinin parti büyüklüğü metotlarına nasıl tatbik edileceğini ve bulanık MRP sisteminin performansını artırmada, bulanık parti büyüklüğü metodunun seçilmesinin önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Material Requirements Planning (MRP) systems are widely used in production by companies to use resources effectively. Different lot-sizing methods can be used to create MRP plans. Lot-sizing methods are important to obtain the order/production quantities when the demands are deterministic over a planning horizon. The main objectives of the thesis are: to fuzzify lot-sizing methods by applying fuzzy set theory, to develop a lot-sizing software tool supporting crisp/fuzzy lot-sizing methods, and to compare fuzzy methods under fuzzy environment. In this context, Fixed Economic Order Quantity, Groff?s Marginal Cost, Lot for Lot, Least Total Cost, Least Unit Cost, Period Order Quantity, Part Period Balancing, Silver-Meal and Wagner-Whitin methods are fuzzified. Triangular fuzzy numbers are used to represent uncertainty in the master production schedule so demands and costs are fuzzified to have form of triangular fuzzy numbers. To compare fuzzy numbers center of gravity method is used. Crisp/Fuzzy Lot-Sizing Software Tool (CFLST 1.0), supporting both crisp and fuzzy methods, is developed. Generated different demand data patterns and costs are used to solve by fuzzified methods. These fuzzified methods differ from each other and the comparison of fuzzified methods is showed in different manufacturing environments. This study shows that how uncertain demands and uncertain costs can be incorporate into the lot-sizing methods and also shows selection of the fuzzified lot-sizing method is important to improve the performance of MRP systems in an uncertain environment.