Towards a rapid mobile application development environment
Hızlı mobil uygulama geliştirmek için ortam
- Tez No: 333163
- Danışmanlar: DR. CHRİSTOPHE BİSSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mobil teknolojilerin insan hayatı üzerindeki etkisi günden güne artmaktadır. Son yıllara baktığımızda hem mobil markaların pazar payındaki artış anlamında hem telefonların satış oranları hemde işletim sistemlerinin kullanım sayısı ve uygulamaların sayısının çoğalması bunu bize ispatlamaktadır. Mobil uygulamalar konusunda yıllarca süre gelen rekabetin ardından istatistiklere baktığımızda iki marka öne çıkmaktadır iOS işletim sistemine sahip iphone telefonlar ve Android işletim sistemine sahip cihazlar. Dolayısıyla programcılar ve web geliştiriceleri bu iki platforma yönelmektedirler. Burda ortaya çıkan sorun her bir uygulama geliştirmenin günler sürmesi ve her seferinde geliştiricelerin farklı diller öğrenmek zorunda kalmalarıdır. Bu sorunu aşmak için ortak bir dil üzerinde ya da hiçbir dil bilmeden bir araç vasıtasıyla uygulama oluşturacak bir platform ya da sistem yapılması hem geliştiricilerin önünü açacak hemde performansı arttırıp zaman kazandıracakdır. Bu çalışmada ortak bir uygulama geliştirme çerçevesi sunulmaktadır ve çerçevenin kısmi bir uygulaması olan iOS tabanlı iPhone telefonlar için gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of mobile technologies on our lives is increasing everyday. If we look at recent years, mobile phone sales have increased tremendously, so the applications in the respective marketplaces as well as usage of their mobile operating system. This proves the importance of mobile technologies in human?s life. If we look at the statistics about usage of mobile applications after a long-time competition we can see two big brands: iOS based iPhones and Android devices. Therefore most of the programmers and web developers turn their way to mobile sector. The two problems that occur in this situation are long processing times and different programming languages. Developers have to spend a lot of time in order to create an application and they also need to learn a completely different programming language. The solution for these problems is this: creating a common platform or a system that can be even average programmers. This solution decrease waste of time and increase developer?s efficiency. In this study we propose a general framework independent from any platform and demonstrate its partial usage for iOS based applications.