Rozase tedavisinde azitromisinin etkinliği
- Tez No: 33319
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEP ÖZLEM DEMİRÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
11 ÖZET Rozase, kronik, tekrarlayıcı, inflamatuar bir deri hastalığıdır. Tedavide en sık kullanılan ilaçlar oral ve topikal antibiyotiklerdir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada azitromisinin, antiinflamatuar etkileri ile inflamatuar akne tedavisinde başarılı olduğu raporlanmıştır. Bu nedenle azitromisinin etkinliğinin ve güvenilirliğinin, benzer inflamatuar lezyonlann gözlendiği rozasede, prospektif açık uçlu bir çalışma ile araştırılması planlanmıştır. Yirmibeş-70 yaş arası, toplam 44 papülopüstüler rozase hastası çalışmaya alındı. Hastalara 3 ay boyunca oral azitromisin tedavisi başlandı. Azitromisin, 1. ay her hafta, 3 gün üst üste 500 mg/gün, 2. ay her hafta, 3 gün üstüste 250 mg/gün, 3. ay ise haftada bir gün 500 mg/gün dozunda kullanıldı. Tedavi etkinliği ve yan etkiler açısından değerlendirmeler tedavinin, 1., 2. ve 3. ay sonlarında yapıldı. İlaç kesildikten sonraki 1. ayda, hastalar tekrar klinik olarak değerlendirildiler. Toplam 34 hasta 3 aylık tedavi ve 1 aylık ilaçsız izlem sürelerini tamamlayarak istatistiksel değerlendirmeye alındı. Toplam lezyon skor ortalamalarında ve toplam inflamatuar lezyon sayı ortalamalarındaki bazale göre yüzde azalma, 3.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Rosacea, is a chronic, recurrent, inflammatory disease of the skin. The most commonly used therapies are topical or systemic antibiotics. Recently, azithromycin was found to be effective in the treatment of inflammatory acne with its anti-inflammatory effects. With regard to this study and the fact that acne and rosacea share similar inflammatory lesions in common, we planned to investigate the efficacy and safety of azithromycin in rosacea, in an open- labelled prospective trial. A total of 44 patients aged between 25-70 years with papulopustular rosacea were eligible for the study. Patients were assigned to recieve oral azithromycin for 3 months. Azithromycin 500 mg/day was given for three consecutive days weekly for the 1st month, 250 mg/day for three consecutive days weekly for the 2nd month and 500 mg/day, only for one day a week for the 3rd month. In order to assess the efficacy and the side effects of the treatment, patients were evaluated at the baseline, at the end of the 1st, 2nd and the 3rd months of therapy. Patients were also clinically evaluated at the end of the 1st month after the therapy was cessassed. A total of 34 patients who completed the 3 month of treatment and 1 month of follow-up period were statistically evaluated.