Yoğun bakım ünitesinde yatmakata olan hasta yakınlarında stres ve baş etme yolları
Lying near the patient in intensive care unit stress and coping ways
- Tez No: 333219
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Stres, günlük yaşamda karşılaşılan olayların, çevre veya insan ilişkilerinde hissedilen baskı sonucunda ortaya çıkan, bireyin beden ve ruh sağlığını bozarak hastalık yapabilen sıkıntı ya da zorlanma durumudur. Çok eskiden beri varlığı bilinen stresin, fiziksel, zihinsel, ruhsal, davranışsal ve sosyal belirtileri vardır. Kişinin algıladığı stres, kişilik yapısına göre değişiklik gösterdiği için, her birey stresten farklı etkilenir. Bireyde strese neden olan faktörler bireysel, çevresel ve psiko-sosyal faktörlerdir. Belirli bir düzen içerisinde biyolojikdenge durumundaki organizma, stres uyandırıcı etken ile karşılaştığında fizyolojik veya psikolojik nitelikte savunmaya geçerek tepkiler verir. Strese neden olan faktörler ve verilen tepkiler kadar, bireyin maruz kaldığı stres düzeyinin ölçümü de önem taşımaktadır.Yoğun bakım, yaşamsal fonksiyonların yetersiz ya da yitirilmiş olduğu durumlarda,yaşamın sürdürülebilmesi ve fonksiyonların yeniden kazanılması amacıyla uygulanan bakım ve tedavi yöntemleridir. Hasta bireyin yoğun bakım ünitesine yatışı, yakınlarında strese neden olur. Hasta yakınlarında strese neden olan faktörleri bireysel faktörlerin yanı sıra, sağlık görevlilerine olan güvensizlik, yoğun bakıma yatışın neden olduğu anksiyete, yakınınıkaybetme korkusu, yoğun bakım ortamı, hasta yakınlarının bilgi alamamaları ve ziyaret sürelerinin kısıtlı olması, aile içi dengenin bozulması ve ekonomik sorunlar gibi faktörler oluşturmaktadır.Birey, stres yaratan yaşam olaylarına karşı, etkili baş etme yolu kullanamaz ise, stres faktörlerini ortadan kaldıramaz. Etkili baş etme yollarının bilinmesi, stresi azaltılarak, kontrol altına alınmasını sağlayacaktır. Hasta yakınları, yaşadıkları stresle etkili baş etme yollarını kullanabilirse, yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilir ve hastalarının hastalıkla baş etmesinde, tedavi ve bakım sürecine destek verebilirler. Bu doğrultuda, yoğun bakım ünitelerinde çalışan sağlık ekibinin yardımcı yaklaşımları da önemli bir yer tutmaktadır.ANAHTAR KELİMELER : Stres, Yoğun Bakım, Stresle Baş Etme, Hasta Yakınları
Özet (Çeviri)
Stress, environment or human relations encountered in everyday life events, felt the pressure resulting from a corrupting disease that the individual's physical and mental health is a State of distress or strain. The presence of known stress immemorial, physical, mental, spiritual, social and behavioral symptoms. Depending on a person's perceived stress, personality structure that points to every individual affected by different stress. Individual the individual factors that cause stress, environmental and psycho-social factors. In a specific layout in the biological balance of the organism, physiological or psychological stress factor in the amazing encounters with nature through the defence reactions. Factors that cause stress and given the level of exposure to stress measurement of the individual until responses are also important.Intensive care in cases where insufficient vital functions, or lost, in order to maintain life and functions can be acquired again applied to the care and treatment methods. Further, an individual patient will cause stress near the intensive care unit. Individual factors that cause stress factors near the patient, as well as health officials has caused anxiety, insecurity, intensive care yatışın fear of losing close relatives of patients in intensive care, the environment, the fact that the information should be restricted to the duration of the visit and the domestic factors such as economic issues and striking a balance.Individual, stress coping way of life which events cannot use is effective against stress factors, cannot eliminate. Reducing stress, coping effectively routes known to exist, will be brought under control. Effective ways of coping with stress, their ill relatives is available, the lives of patients with the disease in a healthy way and helping the head, they can support the process of treatment and care. In this respect, the working of the health care team to help intensive care units can also hold an important place in their approach.KEYWORDS: Stress, Stress coping with stress, The intensive care, Patient relatives