A study of cultural differences in the memoirs of Iranian-American writer Firoozeh Dumas
İran-Amerikanlı yazar Firoozeh Dumas'ın anı yazılarındaki kültürel farklılıkları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 333298
  2. Yazar: SAMAN HASHEMIPOUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN ÇOBAN DÖŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kimlik arayışı modern düşünce ve edebi akımlarda, özellikle de anı yazmada, en önde gelen temalardan biridir. Anı türü herkesin anlatacak bir hikâyesi olduğunu ve herkesin hikâyesinin değerli olduğu fikrini savunur. İranlı-Amerikalı yazar Firoozeh Dumas'nın Funny in Farsi: A Memoir of Growing up Iranian in America (2003) ve Laughing Without an Accent; Adventures of a Global Citizen (2008) isimli iki anı kitabı, yazarın yeni bir ülkede karşı karşıya kaldığı yeni durumlara uyma sürecinde yaşadığı iç ve dış faktörleri ele alır. İçinde bulunduğu durumları kontrol edemediğinden Dumas anılarında ana vatanı İranı ve yeni vatanı Amerikayı karşılaştırır. Bir başka deyişle, Dumas her iki anı kitabında da bize tarihi olaylar çerçevesinde anlattığı anılarını mizah kullanarak ilginç hale getirir ve Amerikalılara İran kültürünün çevirisini yapar. Birbiri ardına aile üyelerini, karşılaştığı kültürel farklılıkları ve hem Orta Doğulu hem de Amerikalı olmanın yarattığı iç çatışmalarını sunar. Her iki anı kitabında da iki kültür arasında kimliğini ararken yazar İranlı ve Amerikalıların farklılıklarından çok benzerlikleri olduğu üzerinde durur.Bu tez İran ve Amerika'da büyümüş ve iki ülkenin vatandaşı olmuş olan bir yazarın hayatındaki kültürel farklılıkların etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma ile ayrıca Firoozeh Dumas'nın kültürlerarası anlayışı geliştirmek ve kültürel ve kuşaksal farklılıkları yeniden düşünmek için kullandığı anlatım tekniklerinin incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The search for identity comprises a major theme in modern thought and literary movements, especially in the writing of memoirs. Memoir supports the idea that everybody has a story to tell and everybody?s story counts. Firoozeh Dumas's two memoirs; Funny in Farsi: A Memoir of Growing up Iranian in America (2003) and Laughing Without an Accent; Adventures of a Global Citizen (2008), deal with both external and internal factors that she confronts while living in a new country with new conditions. Unable to control the situations she faces, in her memoirs Dumas compares her native country, Iran with her new country, the United States. In other words, in her memoirs, she selects certain historical events and tries to translate Iranian culture to Americans with a humorous style. She gradually introduces her family members, cultural differences and inner conflicts of being both a Middle Easterner and an American. In her search for identity between two cultures, Dumas tries to show that Iranians and Americans truly have more in common than they have differences.This thesis intends to explore the effects cultural differences in the life of a writer with two nationalities and who grown up both in Iran and America. Furthermore, it tries to show the importance of Dumas' narrative strategies for promoting cultural understanding and rethinking cultural and generational differences.