Ekolojik topluma geçişte sanayinin dönüşümü
The transformation of the industry during transition of ecological community
  1. Tez No: 333299
  2. Yazar: EKREM TÜRKER FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞERMİN ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İlk olarak ?organizmalar ile onların çevresi arasındaki ilişkilerin bilimi? anlamında kullanılan ?ekoloji? kavramını ?canlıların birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini inceleyen bir bilim dalı? olarak tanımlamak mümkündür. Ekoloji, çevre kavramından farklıdır.Çevre kavramı insana dışsal bir doğa algılayışına sahipken ekoloji kavramı insanın da bir parçasını oluşturduğu doğa kavramını kapsar. Hammaddeleri işlemek, enerji kaynaklarını yaratmak için kullanılan yöntemlerin ve araçların bütününe ise ?sanayi? denir.Sanayi Devrimi'nin yaşandığı günlerden 20. yüzyılın ortalarına kadar sanayi ve ekoloji birbirinin karşıtı olarak görülmüştür. İnsanların ekolojiye zarar verdiklerini anladıkları ve ekolojik bunalımdan ekolojik topluma geçişin başladığı 20. yüzyılın ortalarından itibaren ise sanayinin ekolojiye zarar vermeden, ekolojiyi koruyarak gelişebileceği, ekoloji- sanayi dengesinin kurulabileceği anlaşılmış ve bu yönde adımlar atılmaya başlanmıştır.Bunun sonucu olarak bugün Türkiye'de ve dünya çapında çevre kirliliği kaynaklı ölümler azalmıştır, atık yönetiminde geri dönüşüme daha çok önem verilmektedir, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım oranı artmaktadır, iklim değişikliğiyle uluslararası çapta mücadele edilmektedir ve temiz üretim uygulamaları giderek yaygınlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is possible to define the concept of ?ecology? which is initially used in the sense of ?the science of the relationships of the organisms and their surroundings? as ?a discipline that examines the relationships of living things with each other and their environments?. Ecology is different from the concept of the environment. The concept of environment has a nature perception that does not include human whereas the concept of ecology covers the nature concept of which human is also a constituent. All of the methods and the tools used for processing of raw materials and generating energy resources are called as ?industry?.Since the days that the Industrial Revolution was experienced until the middle of the 20th, industry and ecology was seen as the contrary of each other. As from the mid of 20th century when human understood they gave damage to ecology and the transition from ecological crisis to ecological community initiated, it was comprehended that industry could develop without endangering ecology, preserving ecology and the balance between ecology and industry could be established and the steps were started to be taken in this direction.As a result of this, nowadays in Turkey and in worldwide the deaths originating from the environmental pollution has decreased; more emphasis is being given on re-cycling; the utilization rate of the renewable energy resources increased; climate change is being combated in international level and cleaner production applications are becoming gradually widespread.