Dökme kuru yük taşıcıyısı gemi işletmelerinin satın alma davranışları: Türkiye uygulaması
Organizational buying behavior of the dry bulk carriers: The application in Turkey
- Tez No: 333306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BİLGE ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Satın alma fonksiyonu, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için para karşılığında mal ya da hizmet aldıkları, takastan sonra ekonomi kavramının temelini oluşturan bir işlevdir. Yirminci yüzyılın başından itibaren teorik araştırmalara konu olan satın alma kavramı, ilk akla gelen anlamında olduğu gibi para karşılığında ?mal ya da hizmet edinimi? yaklaşımından çıkmış, satın alma sürecine dâhil araştırmaların yapılması, kaynakların tespit edilmesi, en uygun malzeme ya da hizmetlerin seçilip, tedarik edilmesini kapsayan bir yönetim sürecine dönüşmüştür. Günümüz örgütlerinin kar arttırılmasında maliyetlerin azaltılmasının önemi anlaşıldığından beri, organizasyonel yapıları çerçevesinde satın alma fonksiyonu, çok önemli bir nokta teşkil etmektedir.Dünya ticaret hacminin 95%'inin deniz yoluyla gerçekleştiği günümüzde, zamanlamanın her şeyden daha önemli olduğu denizcilik sektörü içinde doğru malzeme veya hizmetin doğru yerde ve doğru zamanda doğru tedarikçilerden temin edilmesi çok önemli bir noktada durmaktadır. Bu sebeple çalışmamızda, denizcilik sektöründe hizmet veren dökme kuru yük taşıyıcılarının satın alma davranışları konu edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde satın alma kavramına genel bir bakış açısı getirilmiş ve satın alma fonksiyonu ile ilgili teoriler ortaya konmuştur. İkinci bölümde, çalışmamıza konu olan örgütsel satın alma davranışları, örgütsel pazarlar anlatılmış ve genel olarak endüstriyel satın alma sürecinin nasıl gerçekleştiği ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde ise denizcilik sektörü dâhilinde satın alma işlemin süreci ve elemanları anlatılmıştır.Araştırma kısmında ise konumuz çerçevesinde belirlenmiş olan katılımcılarla görüşmeler yapılarak, denizcilik sektöründe hizmet veren dökme kuru yük taşıyıcısı gemi işletmelerinin satın alma davranışları anlaşılmaya çalışılmıştır. Katılımcıların vermiş oldukları cevaplar frekans analizi yöntemi ile sınıflandırılıp, içerik analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purchasing behavior is the main function of the economy after bartering that mankind uses for to maintain its needs. From the beginning of the twentieth century, purchasing subjected to theoretical researches and has shifted its meaning from ?maintaining the needs? to searching and determining for right sources, choosing right materials or services. With this shift, purchasing evolved from a basic function to a managerial concept. Since organizations realized the important role of the minimizing the expenditures on profit maximizing, purchasing has a bigger and more important profile in the organizational structure.If we think of world trades? 95% is done by maritime transport, it is crucial for maritime market, where everything is bound with timing, to maintain its needs on right place and on right time from right suppliers. Because of this reason, this study focuses on the organizational buying behavior of the dry bulk carriers who serve on maritime sector in Turkey. First episode of the thesis focuses on purchasing concept as a general point of view and then purchasing theories were stated. Second episode, emphasizes on organizational buying behaviors, industrial markets structures with organizational buying process. Third and last literature part is embodied to show a glance of the organizational buying process and its elements of Maritime market.Finally, research episode is executed by interviewing with attendants who are chosen within the subject of the thesis. Research aims to point out organizational buying behaviors of the dry bulk carriers on maritime sector within Turkey. Data that collected from participants, evaluated by content analysis and frequency analysis.