Articulation of conservatism in Turkish television advertisements
Muhafazakarlığın Türk televizyon reklamlarına eklemlenmesi
- Tez No: 333338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Muhafazakarlığı bir tutum ve düşünüş şekli olarak kavramsallaştıran bu çalışmanın amacı, kültürel muhafazakarlığın ideolojik bir medya formu olarak, belirtilen televizyon reklamlarına eklemlenmesini incelemektir. Metin içinde gizlenmiş olan sembolleri ortaya çıkarmak adına, Arçelik ve Turkcell markalarının reklamları, eleştirel söylem analizi ve göstergebilimsel analiz yöntemleri ile incelenmiştir. Tezde, yapısalcı bir temsil anlayışı ile analiz edilen sonuçlar, kültürel muhafazakarlığın reklamlara eklemlenmesi hakkında önemli içgörüler sunmaktadır. Muhafazakar değerlerin söylem ve imajlarının, reklamlara, dominant kültürel kodlar ve referanslar aracılığı ile eklemlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the articulation of cultural conservatism into designated television advertisements by conceptualizing conservatism as a stance or attitude, rather than a political program, and by focusing cultural dimension of conservatism over advertisements as ideological media forms. In order to reveal the implicit symbols and values within the text, semiotic analysis and critical discourse analysis will be conducted on the advertisements of Arçelik and Turkcell brands. The results give insights about articulation of cultural conservatism into advertisements through the analysis of conservative themes with constructivist representation approach. It is revealed that the discourses and images of the conservative values are articulated in the advertisements with dominant cultural codes and references.