The interplay of external and domestic factors: Why the Turkish government prepared a Law on Foreigners and International Protection?
Türk hükümeti neden Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nu hazırladı? İç ve dış faktörlerin etkileşimi
- Tez No: 333339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEXANDER BURGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu 11 Nisan 2013 tarihinde kabul edilmiştir. Buna ilişkin olarak, ?Yabancılar ve Uluslararası Koruma kanununun hazırlanması sürecinde Avrupalılaşma?nın etkisi? konusunda bu güne kadar az sayıda çalışma yürütülmüştür. Bu nedenle bu tez çalışması, sözkonusu kanunun hazırlanmasında iç ve dış faktörlerin etkileşimini araştırmayı amaçlamıştır. Bu kanunun hazırlanmasında, üç değişik Avrupalılaşma modeli - external incentive model, social learning model and lesson-drawing model- Türk hükümetine farklı seçenekler sunmuştur. Bu faktörlerin tanımlama gücünü değerlendirmek amacıyla şu şekilde ilerledim: Öncelikle Türkiye? nin Avrupa Birliğine giriş sürecine ilişkin ve Türkiye? nin sığınmacı politikasına ilişkin literatürü inceledim. Daha sonra, Türkiye?nin politikalarına yön veren kişilere ait doküman ve demeçleri inceledim. Son olarak da online anket düzenledim.
Özet (Çeviri)
The Law on Foreigners and International Protection has been adopted on 11 April 2013. In relation, the impact of Europeanization during the preparation of the Law on Foreigners and International Protection is an area where to date a little research has been conducted. Therefore, the aim of the thesis is to examine the interplay of external and domestic factors for the preparation of this new law. In doing so, the three models of Europeanization ? external incentive model, social learning model and lesson-drawing model- will offer different propositions for the Turkish government to prepare this law. In order to assess the explaining power of this variety of factors, I proceeded as follows: First I analyzed the literature on Turkey?s EU accession process and the literature on Turkey?s asylum policy. Second, I analyzed documents and public statements of the Turkish political actors. For the public statements, I have used nineteen articles from different journals and websites such as Milliyet, Hürriyet, TRT Türk, EU Observer, Zaman, Dünya, Mazlumder, UNHCR and Aktif Haber. Third I developed an online survey.