Doğuştan kalça çıkıklı hastalarda kalça patolojilerinin ultrasonografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 7018
  2. Yazar: TEMEL OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNANCI AYAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu Çalışmada: Birinci kısımda kalça eklemi anatomik ve ultrasonograf ik korelasyonunu inceleyen bir kadavra çalışması yapıldı. îkinci kısımda, Kasım 1988 - Mart 19 89 tarihleri arasın da DKÇ şüpheli 32 bebek (64 kalça) klinik, radyolojik ve ultra sonograf ik incelemeleri yapıldı. Kriterler arasındaki korelasyon lar irdelendi. Graf yöntemi ile Tiplendirmesi yapılan 64 kalçanın 15 ' i tamamen sağlıklı bulunup, serbest bırakıldı. Patoloji bulunup kontrola çağrılan olgulardan, kontrola gelen tüm olguların, her iki kalçası sağlıklı kalça tanısı konularak, serbest bırakıldı. Klinik ve radyolojik verilerin,yenidoğan döneminde yetersiz olduğu, bu dönemde ultrasonograf inin daha değerli ve pratik bir tanı aracı olduğu izlendi. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; At the first section, dissections are made on cadavra analysing the anatomic and ultrasonograf ic correlation of the hip articulation. At the second section,- clinical, radiological and ultrasmographical' surveys of 32 CDH suspected (64 hips) newborns are studied between November 1988 and March 1989 and the correlations among the criterias are verified. 64 events are classified by the Graf Method and 15 are found completely healthy and sent home. Patological ones are invited to a second control and the events are re-studi ed, results of which have shown that both hips of all the cases re-studied are healthy and well. It is seen that clinical and radiological data is unsuf- ficient for the survey of the newborns and thus at this sta ge, ultrasonography is more valuable and practical method of inspection. 57