Kamusal alanda Avrupa Birliği tartışmaları: Haber medyası incelemesi
European Union debates in the public sphere: The case of news media
- Tez No: 333348
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN BALKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Kamusal alan, toplumun sosyal konularda ortak kullandığı forum veya arena kavramına işaret etmektedir, medya ve iletişim yoluyla halk ile devlet arasında uygun tartışma arenası yaratmaktadır. En basit işlevsel tanımıyla medya, hükümete karşı halkın fikirlerini yansıtır ve bu nedenle kamusal alanın ortaya çıktığı en uygun arena olarak tanımlanır, çünkü vatandaşların politikaya ilişkin deneyimlerinde medya, aktörlerin ve konuşmacıların kamu tartışmaları için girdi sağlamalarını mümkün kılan bir alandır. Özellikle haber medyası, politika ve sivil toplum aktörlerinin ve hatta vatandaşların fikir ve bakış açılarını görünür kılar.Çeşitli Avrupa Birliği ülkelerindeki ulusötesileşme tartışmalarında medyanın rolü ve kamusal alanın Avrupalılaşması 1990'lardan bu yana devam eden bir tartışma alanıdır. Avrupa Birliği aday ülkesi olarak Türkiye'de ülkenin Avrupalılaşmasında medyanın rolü araştırmacılar ve medya profesyonelleri tarafından neredeyse tamamen görmezden gelinen bir konudur. Çalışma çerçevesinde Türkiye kamusal alanındaki politik aktörler, sivil toplum, ekonomik aktörler, çıkar gruplarının Avrupa Birliği konusundaki medyada temsil edilen iddiaları analiz edilmiştir. Araştırma kapsamındaki kaynaklar 1999-2005 yılları arasındaki popüler ve ciddi basından seçilen üç gazetenin?Cumhuriyet, Hürriyet, Zaman? haber sayfalarınındaki iddiaların incelenmesiyle ortaya konmuştur.Seçilen 1045 gazete nüshasının haber sayfalarında Avrupa Birliği konusunda 1228 iddia saptanmış ve belirlenen 54 değişkene göre analiz edilmiştir. Analiz sonuçları Türkiye medyasında Avrupalılaşmanın izlerini taşımaktadır. Yine araştırma, AB-Türkiye arasındaki soğuk ilişkinin tek sorumlusunun medya olmadığını göstermektedir. Medya aktörlerinin AB haberleri çerçevesindeki iddiaları hem diğer politik aktörlere göre daha Avrupalı hem de diğer aktör iddialarına göre daha pozitiftir.
Özet (Çeviri)
Public sphere indicates a forum or an arena which it congregates the society for common social issues and through media and communication public sphere creates a proper platform for discussions between public and the state. In the simplest functional term, media reflects public opinion against the state and therefore it is defined as the most appropriate area, where public sphere emerges. According to the political experiences of citizens, media is an area which makes it possible for actors and spokesmen to provide input for public discussions. News media is an arena in which political actors, civil society and even citizens can express views and make announcements.The role of media on transnationalisation debates in different European Union member countries and Europeanization of public sphere are the long standing discussion areas since the 1990?s. The role of media in Europeanization of Turkey, as a candidate country, is almost ignored by researchers and media professionals. In the framework of this study, we analyzed the claims of political actors, civil society, economic actors, and other interest groups in Turkish public sphere through media representation.The sources in the scope of this study are presented by analysing the three newspapers ?Cumhuriyet, Hürriyet, Zaman- which were chosen among the popular and prestigious newspapers of the years between 1999 and 2005.In the news pages of the selected 1045 newspaper copies, 1228 claims about European Union were detected and those claims were analysed with regard to 54 variables. According to the results, Turkish media has the traces of discursive Europeanization. This study also reveals that media is not the one to blame for the lukewarm relationship between EU and Turkey. The claims of media actors within the scope of the news on EU are more European than other political actors and more positive than other actors? claims.