İş sözleşmesinin feshinde işverenin eşit davranma borcu
The duty of equal treatment of the employer at the termination of the labour contract
- Tez No: 333347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Adalet kavramı ile çok yakın bir ilişki içersinde bulunan eşitlik kavramı, tüm hukuk alanında geçerli olan genel bir ilke olmakla birlikte, sosyal hayatta bireyler arasında haklar ve imkânlar bakımından ayrım gözetilmemesi ve var olan ayrımların kaldırılmasını amaçlamaktadır. Eşitlik kavramı sahip olduğu bu önem sebebiyle tarihin bütün dönemlerinde hukuk felsefesi açısından üzerinde en çok durulan ve tartışılan kavramlardan birisi olmuştur. Ancak, insanın sosyal bir varlık olması sebebiyle insanlığın var olup gelişiminden bu yana toplum yaşamında bir takım ayrımcılıklar meydana gelmiştir. Bu ayrımcılıklar insanların fiziksel, ruhsal ya da sosyal durumlarından kaynaklanmaktadırlar.İş sözleşmesinin bir tarafı olan işçinin işveren karşısında sahip olduğu zayıf durum ve işçinin hayatını devam ettirebilmesi için çalışmak zorunda olması karşısında, iş sözleşmesinin feshinde işverenin eşit davranmakla yükümlü olması gerek işçi açısından gerekse içinde yaşadığı toplum açısından son derece önemlidir. Aksi halde işveren kötüniyetli, keyfi davranışlarla işçinin iş sözleşmesine son verebileceği için işçi adeta işverenin kölesi haline dönüşecektir. Bu sebeple işçinin keyfi ve kötüniyetli fesihlere karşı korunması gerekmekte olup, bunu sağlamanın yollarından birisi de eşit davranma ilkesi kapsamında işverenin fesih yetkisini kısıtlamaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of equality which is in close relations with the concept of justice is a general policy that applies to the all legal areas; also it aims to remove discrimination based on the rights and opportunities in social life between the individuals. Because of its importance the concept of equality is one of the most focused and discussed concept in terms of philosophy of law during all the phase of the history. However, discrimination in social life exists from the beginning of humankind due to the being social individuals. This discrimination is result from the physical, spiritual or social status of people.Whereas the employee, who is in a weaker and in effective position before the employer and other side of the employment contract, is obliged to work in order to survive; it is important for the employee as well as the society that he/she lives in, that the employer treats equally while the employment contracts are terminated by the employer. Otherwise, the employer may terminate the employment contract in bad faith and therefore the employee began to become like one kind of servant. So the employees needed to be protected from this kind of terminations behaviors. One of the ways to achieve this goal is limiting the employer?s authority in scope of the principle of the equity.