Avrupa Birliği savunma şartı ve Türkiye
European Union defence charter and Turkey
- Tez No: 333349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
2. Dünya savaşından bu yana devam eden süreç içerisinde ekonomik birliğini tamamlayan Avrupa Ülkeleri, özellikle Güvenlik ve Savunma Politikası alanında atmış olduğu adımlar ile birlikte siyasi birliğini oluşturmayı hedeflemektedir. Ancak Güvenlik ve Savunma Politikasına giren konularda üye devletlerin egemenlik kaygıları nedeniyle direnç göstermeleri ortak güvenlik alanında ulaşılması istenen hedefin çok gerisinde kalındığı da bir gerçektir.AB Anayasası alanındaki çalışmaların üye ülke parlamentolarında kabul edilmemesi ile belirsizliğe giren anayasa çalışmaları, gelişen ihtiyaçlar ve talepler dikkate alınarak 13 Aralık 2007 tarihinde Lizbon Andlaşması olarak da ifade edilen adını Anayasa olmamasına rağmen Avrupa Birliği'nin temel kurumlarında önemli değişiklikler getirerek sağlam hukuki mekanizmalar getirilmektedir.Bu çalımada; Lizbon Andlaşması ışığında Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikasının bir tezahürü olan üye devletler arasındaki Savunma Şartının temel ilkeleri, tarihi gelişimi, hukuksal yapısı incelenmiştir.Birinci bölümde; Avrupa Savunma Yapılanmasının Tarihi Gelişimi incelenmiş ve tarihsel süreçte gelinen AB Savunma Şartı'ndaki yeniliklere değinilmiştir.İkinci Bölümde; Uluslararası Hukuk Açısından Savunma Şartının Hukuki dayanakları özellikle tarihte kabul edilen savunma paktları ve andlaşmalar kapsamında anlatılmıştır. Uluslararası hukuk açısından kuvvet kullanma ilkesi ve meşru müdafaa halleri ayrıca incelenmiştir. Son olarak AB Lizbon Andlaşması hükümleri incelenerek NATO ile arasındaki ilişkiler ortaya çıkartılmıştır.Son Bölümde ise; Avrupa Birliği Savunma Şartının Türkiye Açısından Değerlendirilmesi yapılarak güncel gelişmelerin ışığı altında AGSP'nin geleceği ile olası Türkiye ? AB ülkeleri arasında oluşması muhtemel problemlere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the 2nd World War, the ongoing process of economic cooperation in the completion of the European countries, especially security and defence policy issues within the sovereignty of member states of the target to be achieved in the field common security concerns because of the ressistance to demonstrate a fact that relying too far behind.The EU constitution is not accepted by the parliaments of member countries in the field of uncertaintly which studies of constitutional students, taking into account the envolving needs and demands referred to as The Treaty Of Lisbon on 13 December 2007 although the name of the Constitution the basic instittutions of the European Union, a sound legal mechanisms and created to bring significant changes.In light of this study, the Treaty of Lisbon the european security and defence policy between member states, which is manifestation of the basic principles of defense clause, historical development, legal structure of the investigated.The first chapter, examined the historical development of European defense and structuring of the EU defense charter innovations highlighted in the historical process, is mentioned.The second section, the requirement of international law, the legal basis for defense, especially defense pacts and treatres adopted within the scope of history is explained. The principle of the use of force international law and states, self defense is also examined. The provisions of the Treaty of Lisbon, the EU was uncovered by examining the relations between NATO.The second section, the requirement of international law, the legal basis for defense especially defense pacts and treaties adopted within the scope of history is explanied. The principle of the use of force in international law and states seld defense is also examined.In the last drawing step, made assessment of the EUROPEAN UNION, Turkey defense clause in the light of current developments and possible future AGSP (ESDP) Turkey ? among the countries of the EU is likely that the problems mentioned.