Ticaret ünvanının korunması
Protection of commercial name
  1. Tez No: 333363
  2. Yazar: BUSE AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY UZUNALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ticaret unvanı, bir tacirin ticari işletmesiyle ilgili işlemleri yaparkenkullandığı addır. Ticaret unvanının en önemli işlevi, taciri tanıtmak ve diğertacirlerden ayırt edilmesini sağlamaktır. Ticaret unvanı, fikri mülkiyethaklarından olup üzerindeki hak, gayrimaddi malvarlığı hakkıdır.Tacirler, kendi emekleri ve yetenekleri sayesinde belli bir değerkazanmış olan ticaret unvanlarından faydalanmak ister. Ancak ticaretunvanları, tacirlerin emeğinden haksız yere yararlanmak isteyen ve bu sebeplekolay kazanç elde etmeyi amaçlayan kimselerin tecavüzüne uğrayabilmektedir.Dolayısıyla ticaret unvanı üzerindeki hakların kanuni yaptırımlar ilebaşkalarının kusurlu ya da kusursuz tecavüzlerine karşıı korunmalarıgerekmiştir.Ticaret unvanları arasındaki karışıklık, bir ticaret unvanının aynısınınya da benzerinin başka bir kimse tarafından ticaret unvanı olarak kullanılmasıile meydana gelir. Ticaret unvanı, ayrıca unvandaki ayırt edici sözcüğün marka,işletme adı, alan adı gibi diğer tanıtıcı işaretlerde kullanılması durumunda datecavüz ve haksız rekabete uğrayabilir.Türk hukukunda tescil edilmiş ticaret unvanlarını korumaya yönelikolarak Türk Ticaret Kanunu'nda ve Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda özelhükümlere yer verilmiştir. Bunun dışında tescilli veya tescilli olmayanunvanların korunması bakımından haksız rekabete ilişkin hükümlere debaşvurulmaktadır. Ayrıca ticaret unvanı ile marka arasındaki karışıklığıönlemeye yönelik olarak 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında KanunHükmünde Kararname'de de çeşitli hükümler hükümler mevcuttur. Ticaretunvanı sahibi bunların dışında, Paris Sözleşmesi'nin 8. maddesine göreunvanını uluslararası düzeyde koruma imkânına da sahiptir.
Özet (Çeviri)
Commercial name is the name under which a tradesman does businessregarding his commercial enterprise. The most significant function ofcommercial name is to introduce the tradesman and make him distinguishedfrom other tradesmen. Commercial name is included in intellectual propertyrights while the right of commercial title is an intangible property right.Tradesmen intend to utilize commercial names which gain certain valuesthanks to their endeavors and skills. However, commercial names can beviolated by people who wish to unjustly take advantage of the tradesmen?sefforts and turn profit easily. Therefore, a need arises for the protection of thetradesmen?s rights on commercial names through legal enforcement againstintentional or unintentional violations by others.The confusion of commercial names occurs by the use of the same orsimilar name by others as their commercial name. The use of commercial nameas well as the distinguishing word in the commercial name in other introductorymarks such as brand, business and domain names can also mean violation andunfair competition.Specific provisions have been included in Turkish Commercial Law andthe New Turkish Commercial Law regarding the protection of commercialnames registered within the scope of the Turkish Law. Furthermore, otherviiprovisions concerning unfair competition in terms of protecting registered orunregistered commercial names are also referenced. Moreover, severalprovisions have been included in the Statutory Act Nr. 556 for the Protection ofBrand Names in order to avoid the confusion between commercial names andbrand names. In addition to the above facts, the commercial name holder alsohas the opportunity to protect his commercial name as per the Article 8 of theParis Agreement.