Ticaret unvanının korunması
Protection of the trade name
- Tez No: 672641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ticaret unvanı, tacirin ticari işletmesi ile ilgili faaliyeletleri yürütürken kullandığı addır. Ticaret unvanlarının tanıtma, ayırt etme, garanti ve reklam gibi fonksiyonları vardır. Ticaret unvanı yalnızca tacirler tarafından seçilip kullanılabilen kavramlardır. Esnaflar dahi ticaret unvanı seçemez ve kullanamazlar. Tacirler, ticari hayatta kullandıkları unvanları ile tanınır ve yer edinirler. Gösterdikleri emek ve ortaya koydukları sermaye, dış dünyadan karşılığı ticaret unvanı aracılığı ile alacaktır. Bu nedenle ticaret unvanı, her türlü ihlal ve haksız kullanımdan ötürü korunmaya değer bir kavramdır. Kanunumuzda ticaret unvanlarının korunması konusunda ikili bir ayrım yapılmıştır. Kanunumuz, tacirler bakımından ticaret unvanı kullanımını ve tescilini zorunlu tutmuştur. Kanun koyucu tarafınfan getirilen bu zorunluluğa uygun şekilde seçilip usulüne uygun şekilde tescil ettirilenle unvanlar, kanunun özel hükümleriyle sağlanan özel korumadan yararlanabileceklerdir. Ancak, kanun koyucunun tescili zorunlu tutmasına rağmen, seçip kullandığı unvanı tescil ettirmeyen hak sahipleri kanun ancak genel hüküm niteliği taşıyan haksız rekabet hükümlerinden yararlanarak kendilerine koruma sağlayabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
The trade name is the name used by the merchant while carrying out the activities related to the commercial enterprise. Trade names have functions such as promotion, differentiation, guarantee and advertisement. Trade names are concepts that can only be chosen and used by merchants. Even tradesmen cannot choose and use a trade name. Merchants are known with their titles used in commercial life and they have a place. The labor they show and the capital they put forward will receive their money from the outside world through their trade name. Therefore, the trade name is a concept that is worth protecting due to all kinds of violations and unfair use. In our law, a dual distinction is made regarding the protection of trade names. Our law requires the use and registration of trade names for merchants. Titles, which are selected and duly registered in accordance with this obligation imposed by the legislator, will be able to benefit from the special protection provided by the special provisions of the law. However, although the lawmaker requires registration, the right holders who have not selected and registered the title they use will be able to provide protection to themselves by making use of the unfair competition provisions that are only general provisions of the law.