Ticeret unvanının korunması ve marka ile ilişkisi
The relation between the protection of trade title and brand name
- Tez No: 257673
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KÜRŞAT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnceleme konumuz ?Ticaret Unvanının Korunması ve Marka İle İlişkisi? olup, 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde ticaret unvanının korunması ayrıntılı bir şekilde incelenmeye çalışılmış daha sonra da marka ile ilişkilendirilmiştir. Konumuzun incelenmesine öncelikle genel bir inceleme yapılarak başlangıç yapılmıştır. Çalışmamız ?Giriş? ve ?Sonuç? dışında üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde ticaret unvanı tanımlanarak, karşılaştırma sağlanabilmesi amacıyla çeşitli ülkelerin hukuk sistemlerinde unvan konusundaki düzenlemelere değinilmiştir.İkinci bölümde ticaret unvanının korunması gereği ve tescil edilmiş veya tescil edilmemiş unvanların korunma koşulları incelenmiş, ticaret unvanının unvan veya işletme adı olarak kullanılması halinde talep edilebilecek korumanın hukuki dayanakları, kapsamı ve uygulanabilecek yaptırımlar konusunda bilgi verilmeğe çalışılmıştır.Ticaret unvanının marka ile ilişkisinin incelendiği üçüncü bölümde; markanın tanımı yapılarak; markanın çeşitli ayrımları göre çeşitleri belirtilmiş, marka üzerindeki hakkın hukuki niteliği ele alınmış, markanın tescili, tescilden doğan haklar ve markanın korunmasının kapsamı incelendikten sonra çalışmanın esasını teşkil eden ticaret unvanının korunmasının marka ile ilişkisi incelenmiştir.Çalışmamızda konuyla ilgili Yargıtay kararlarına yer verilmeye çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Kanun Hükmünde Kararname2.Ticaret Unvanı3.Koruma4.Tescil5.Marka
Özet (Çeviri)
Our research subject is ?The İnter Relation between the Protection of Trade Title and Brand name? and within is framework of legal provision about the protection of brand names numbered 556 the protection of brand name has been researched in details and later on associated with the brand name. We have started to investigation of our subject by making a general research. This study has been comprised of three sections except the ?Introduction? and ?Conclusion?.In the first section the trade title has been defined as it has been mentioned in the law systems of various countries in order to ensure a comparison.In the second section the protection conditions of registered or unregistered titles have been researched in accordance with the protection of titles and it has been tried to give information about the legal basis, the scope and the sanctions for the protection to be claimed in case of using the trade title as the name of title or business name.In the third section in which the inter relation between trade title and brand name has been researched; the definition of the brand name has been made, after the kinds of the brand names have been determined, the legal qualification of the right on the brand name has been examined and the registry of the brand name, the right emerging from registry and the scope of the brand name protection have been examined, the relation between trade title and brand name which is the basis of this study has been examined.In this study is has been stated about the Supreme Court decisions regarding our subject within the opportunities.Key Words1.Agreement under the authoritiy of law2.Trade Name3.Protection4.Registration5.Brand