Türk Vergi Hukukunda teminat uygulaması
The guarantee application at Turkish Tax Law
  1. Tez No: 333381
  2. Yazar: GÜL SONER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜNAY BEKÂR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teminatın, kelime anlamı olarak ifade ettiği güvence terimindenanlaşılacağı üzere en temel fonksiyonu kamu alacağının güvence altınaalınmasıdır. Borcun tecil ettirilmesi, iade mekanizmasının işlerliği ve bazıhaklardan yararlanma imkanını sağlaması olan diğer amaçlarında da teminatmüessesesinin dayandırıldığı düşünce, bu amaçları gerçekleştirirken kamualacağının tahsilinde risk oluşturmamaktır.Örneğin tecil edilen borcun ödeme zamanı geldiğinde miktar itibari ileeksiksiz elde edilebilmesi için teminat gösterilmesi gereklidir. İade talep edenmükelleflerini vergi incelemesi sonucunda haksız iade elde etmiş olmaları vebu değerin daha sonra tahsilinin risk altına girmemesi için mükelleflere bellimiktarlardaki iadelerin teminat karşılığı yapılması, güvencenin sağlanmasıunsuruna dayanmaktadır. Yine mükellefler yürütmenin durdurulması gibi bazıhaklardan yararlanırken, dava halinin sonuçlanmasına kadar tahsilidurdurulan alacağa karşılık teminat istenmesi, bu süreç içerisinde alacağındeğer kaybına uğraması gibi oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmaktadır.Uygulama açısından kanuni düzenlemeler farklılıklar içerse de, teminatmüessesinin ulaşmak istediği nihai amaç devletin alacağının tahsilinin garantialtında tutulmasıdır. Böylece borçluya bir yandan borcunu ödemesi için şansverilmekte, diğer taraftan alacaklı idarenin alacağını tahsil edememesi halindeteminatın paraya çevrilmesi yolu ile gelir kaybının önlenmesi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As can be understood literally from the word ?guarantee?, the mainfunction of it is to cover public credits. The other functions of this mechanismare deferring the debt, maintaining the functionality of refunding process andproviding some other legal rights to both parts. In these circumstances, themain aim is to prevent public credits from substantial risks.For instance; in time of payment of deferred debts, in order to fullycollect the debt guarantee is needed for. In case of detection of unjustifiedbenefits of payers claiming refunding during tax investigation and in order toprevent colection of payments from risks, in terms of covering the publicdebts, the payers are paid some refunds in turn for guarantee. In addition, instay of execution payers may claim guarantees in turn for their credits andmeanwhile the credit may depreciate, so in order to eliminate such risks theguarantee mechanism can be used.Although practical differences in legal regulations, the core aim ofguarantee mechanism is to guarantee the collection of public credits. Thus, inone hand the debtor has an extra payment opportunity and on the other thecreditor, in case of problems in payment collection, can be prevented fromrevenue losses via turning the guarantee into cash.